امروز: ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت: ۰۸:۳۵

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آمریکا ورود پروازهای مسافربری از چین را ممنوع می‌کند

روزنامه نیویورک‌تایمز عصر چهارشنبه گزارش داد دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد ورود شرکت‌های هواپیمایی چین را از پرواز به آمریکا یا از این کشور از ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) به دلیل اقدام مشابه از سوی پکن ممنوع کند.

این مناقشه از جایی شروع شد که در ۲۶ مارس پروازهای خارجی را بر اساس برنامه پروازی آن‌ها در ماه پیش از آن، به یک پرواز در هفته محدود کرد. اما همه سه هواپیمایی آمریکا که از بین این کشور و چین پرواز دارند، خدمات خود را پیش از آن به دلیل شیوع کرونا متوقف کرده بودند.

در نتیجه، دولت چین همه هواپیمایی‌های آمریکا را از انجام پرواز میان دو کشور منع کرد؛ این در حالی است که هواپیمایی‌های چینی تاکنون به پرواز بین دو مقصد ادامه می‌دادند.

تنش‌ها میان آمریکا و چین پس از شیوع کووید۱۹ بر سر منشأ این ویروس و همچنین تصویب قانونی جدید در کنگره ملی خلق چین درباره امنیت هنگ‌کنگ طوری بالا گرفته که حتی در پرتنش‌ترین وقت‌ها در طول جنگ تجاری میان دو کشور این گونه نبود.

روزنامه ژاپن تایمز روز چهارشنبه گزارش کرد چین در حال باز کردن مسیر پروازهای چارتر از هشت کشور جهان پس از متوقف شدن کرونا در این کشور است، اما با نظر داشت اختلافات با آمریکا، واشنگتن در چنین فهرستی قرار ندارد.
این گزارش افزود پروازهای ۸ کشور دنیا بزودی به چین انجام می‌شود و تدابیری از سوی سازمان هواپیمایی چین اندیشیده شده است، اما نام آمریکا در این فهرست به چشم نمی‌خورد.
ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و سوییس ۸ کشوری هستند که چین به آنها اجازه پروازهای چارتر می‌دهد.
روزنامه گلوبال تایمز چین هم نوشت که شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی می‌توانند درخواست‌های خود را برای خطوط سبز با هدف انجام پروازهای چارتر به چین به سازمان هواپیمایی ارایه کنند.
این در حالی است که به گفته روزنامه نیویورک‌تایمز، دو هواپیمایی آمریکا درخواست خود را برای ازسرگیری پرواز به چین به سازمان هواپیمایی این کشور ارایه کرده‌اند، اما تاکنون پاسخی به آن‌ها داده نشده است.
وزارت راه و ترابری آمریکا، پکن را متهم کرده است که اجازه نمی‌دهد پروازهای خطوط هوایی این کشور به چین انجام شود و این تخطی از توافقات دو کشور است

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *