امروز: ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت: ۱۶:۴۶

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

اجرای طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در ۲.۴ میلیون از اراضی

اجرای طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در ۲.۴ میلیون از اراضی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباس زارع، اظهار داشت: در ارتباط با طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری به دلیل اینکه بیشترین اثربخشی را در افزایش بهره‌وری از منابع آب و خاک و تقویت امنیت غذایی کشور دارد، جهش خوبی از سال ۹۵ تاکنون داشته است.

وی افزود: پیش از اذن مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی در سال ۹۵، هر سال ۵۶ هزار هکتار پیشرفت پروژه داشتیم؛ اما پس از حمایت‌های مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی، هر سال به طور متوسط ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند و یک جهش ۳۰۰ درصدی داریم.

زارع خاطرنشان کرد: امیدواریم با تخصیص اعتباری که در ابتدای سال ۹۹ به استان‌ها انجام شد، بتوانیم در راستای جهش تولید از لحاظ کمی و کیفی طرح را توسعه دهیم.

مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری افزود: از لحاظ فنی و مهندسی و اجرایی برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و حدود ۲ هزار مشاور و پیمانکار در پروژه داریم، همچنین بیش از ۳۵۰ نفر تولیدکننده و تأمین کننده لوازم و تجهیزات آبیاری داریم که بیش از ۹۵ درصد از داخل بوده و وابسته به واردات نیست.

زارع ابراز امیدواری کرد: در سال ۹۹، پنج درصد وابستگی به واردات را با حضور شرکت‌های دانش بنیان که اعلام آمادگی کرده‌اند، برطرف کردیم و توانستیم به خودکفایی در تولید تجهیزات سامانه‌های آبیاری برسیم.

وی تصریح کرد: تاکنون، طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی مدرن و سنتی اجرا شده است.

بخوانید  افزایش دو برابری تولید روزانه شکر در شرکت توسعه نیشکر

زارع در رابطه با تأثیر بیماری کرونا بر پیشرفت طرح اذعان کرد: با بررسی که در این زمینه انجام دادیم، در بخش تجهیز لوازم که باید در کارخانه‌ها تولید شود، تجمع مهندسین و کارگران امکان‌پذیر نبود؛ اما در سرعت اجرای طرح، در مقطع فعلی اثری نخواهد داشت و اضافه تولید در کارخانه‌ها می‌تواند تا اندازه‌ای در شرایط موجود ثبات ایجاد کند.

وی افزود: حدود ۱۳۲ هزار هکتار از طرح‌های ما از سال ۹۸ در حال بهره‌برداری است که به سال ۹۹ منتقل شده و دلیل آن بیماری کرونا بود اما از آنجایی که خط قرمزهای این بیماری کاهش یافته پروژه‌ها با سرعت پیش خواهد رفت.

منبع خبر

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار