امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 22:06

اجرای کنترل بیولوژیک آفات در باغات و مزارع خوزستان

اجرای کنترل بیولوژیک آفات در باغات و مزارع خوزستان

به گزارش خبرنگار مهر، ناجی شهیب زاده پیش از ظهر امروز دوشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای بیان کرد: مبارزه بیولوژیک با آفات اقدامی طبیعی برای کنترل جمعیت آفات است، حشرات مهم‌ترین گروه از موجودات هستند که در برنامه کنترل بیولوژیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه هزینه مبارزه غیر شیمیایی بسیار کمتر از هزینه‌های مبارزه شیمیایی با آفات است، افزود: در کارگاه‌های آموزش ترویجی برای بهره‌برداران، ضرورت توجه به جایگزینی روش‌های بیولوژیک، اهمیت تولید محصول سالم و حرکت به سوی پایداری کشاورزی همواره مورد تاکید است.

شهیب زاده ادامه داد: طرح مبارزه بیولوژیک در مزارع گوجه فرنگی و ذرت با رهاسازی زنبور براکون در سطح ۴۵ هزار و ۸۹ هکتار تاکنون اجرا شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از اجرای این طرح در باغ‌ها و گلخانه‌های استان خوزستان خبر داد و اظهار کرد: مبارزه با بیماری گل آذین خرما در سطح ۲۳۷ هکتار از نخلستان‌های خوزستان با استفاده از قارچ کش بیولوژیک اجرا شده و نتایج خوبی به دنبال داشته است؛ ضمن اینکه مبارزه غیر شیمیایی با انواع فرمون‌ها و تله‌ها علیه آفات در سطحی معادل پنج هزار و ۸۴۰ هکتار در مزارع سبزی و صیفی اجرا شد.

شهیب زاده بر ضرورت افزایش اطلاعات کشاورزان در زمینه کنترل بیولوژیک آفات تاکید کرد و گفت: مبارزه شیمیایی با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز به ویژه برای محصولاتی که قابلیت تازه خوری دارند، آخرین راه است و باید مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژیک که ارزان‌تر هم تمام می‌شود، جایگزین مبارزه شیمیایی در تولید این محصولات شود.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید