امروز: ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۲۰:۱۱

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده دامی؛ به نام تولیدکننده به کام دلالان

ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده دامی؛ به نام تولیدکننده به کام دلالان

سید احمد مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر شرایط بازار دام زنده را نامطلوب توصیف کرد و گفت: گوساله زنده درب دامداری بالاتر از کیلویی ۲۵ هزار تومان خریداری نمی‌شود و تقریباً می‌توان گفت که اصلاً خریداری برای دام زنده وجود ندارد.

وی ضمن انتقاد شدید از نابسامانی ایجاد شده در بازار نهاده‌های دامی افزود: عرضه نهاده‌های دامی به شدت کاهش یافته اما در بازار آزاد می‌توان این نهاده‌ها را با قیمت‌های بالا تهیه کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ادامه این وضعیت منجر به تلفات در جمعیت دام‌ها می‌شود، افزود: ما ناچار هستیم میزان جیره غذایی دام را مرتب کم کنیم تا این دوران سپری شود.

مقدسی قیمت هر کیلوگرم ذرت را در بازار آزاد ۲۶۰۰ تومان، جو دامی را ۲,۰۰۰ تومان و سویا را بیش از ۴,۰۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: لغو قانون تمرکز و سپردن وظایف تنظیم بازار به وزارت صمت، چالش‌های بزرگی را برای بخش تولید ایجاد کرده است. وزارت صمت در جریان جزئیات مسائل بخش کشاورزی نیست و بنابراین توان حل مشکلات این بخش را ندارد.

وی با اشاره به اینکه صادرات دام زنده نیز همچنان ممنوع است، تصریح کرد: واردات بی رویه گوشت قرمز در سال گذشته بر چالش‌های صنعت دامداری افزوده است. بر اساس اعلام مسئولان مربوطه نیاز کشور به گوشت قرمز حدود ۹۰۰ هزار تن و میزان تولید حدود ۸۸۰ هزار تن است بنابراین نیاز به واردات حدود ۲۰ هزار تن است در حالی که سال گذشته بالغ بر ۱۳۰ هزار تن گوشت وارد کشور شد که شش برابر نیاز بود.

مقدسی با بیان اینکه عده‌ای درباره تولید و میزان نیاز به گوشت قرمز اطلاعات غلط به شورای عالی امنیت ملی دادند و همین مساله باعث واردات بی رویه گوشت به کشور شد، افزود: در چنین شرایطی به ما نیز اجازه صادرات نمی‌دهند و دلیل این مساله را نیز واردات نهاده‌های اولیه با ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان می‌کنند؛ این در حالی است که تولیدکنندگان عمده نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را از بازار آزاد و به قیمت‌ها بالا تهیه می‌کنند. در واقع ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده اما به کام عده‌ای دیگر است. بنابراین ما موافق هستیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود چرا که این ارز نصیب تولیدکننده نمی‌شود و کسان دیگری سود آن را می‌برند.

منبع خبر

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *