امروز: ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت: ۰۲:۵۴

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

استفاده از کولرهای فرسوده چه تاثیری بر افزایش هزینه برق دارد؟

مشترکان برق خوب است بدانند استفاده از کولرهای‌گازی فرسوده هزینه قبض برق آنها را بسیار بیشتر از زمانی خواهد کرد که از کولر نو استفاده می‌کنند زیرا با وجود گرانی بیش از حد قیمت این نوع کولرها باید به این نکته هم توجه داشت که تعرفه برق امسال برای مشترکان پر مصرف ۲۳درصد محاسبه می‌شود و بر این اساس مشترکانی که از کولرهای گازی فرسوده استفاده می کنند به طور معمول در رده مشترکان پر مصرف قرار خواهند گرفت.

بر اساس برخی آمارها حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل‌گرما برای خنک کردن محیط زندگی از کولرهای آبی و یا گازی بهره می‌گیرند و این درحالی است‌که توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و کولرهای گازی افزون بر دو هزار وات تخمین زده شده و طبق ارزیابی‌های صورت گرفته توسط شرکت‌های برق، میزان مصرف برق کولرهای گازی پنج برابر بیش‌تر از کولرهای آبی است.

بر اساس گزارش‌های شرکت مدیریت شبکه برق در اکثر روزهای ۶ ماهه نخست سال (به جز روزهای تعطیل) نقطه اوج مصرف برق بین ساعت های ۱۴ تا ۱۵ به ثبت می‌رسد. بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که در همان ساعت‌ها، دمای هوا نیز به اوج خود رسیده و این همزمانی مصرف برق را افزایش می‌دهد.

«مصطفی رجبی مشهدی» که سمت سخنگویی صنعت برق کشورمان را بر عهده دارد می‌گوید: هر یک درجه افزایش دمای هوا تا حدود یک هزار و ۵۰۰ مگاوات به مصرف برق اضافه می‌کند تداوم این وضعیت موجب شده تا پیک مصرف روندی افزایشی داشته باشد.

روند افزایش مصرف برق انگشت اتهام را به سوی وسایل سرمایشی نشانه رفته و این درحالی است‌که مشترکان تنها با یک عمل ساده می‌توانند در ساعت‌های گرم روز (۱۱ تا ۱۶ هر روز)، ضمن حفظ رفاه و بهره گیری از باد خنک وسایل سرمایشی، از میزان قبض برق خود نیز بکاهند.

بخوانید  افزایش دو برابری تولید روزانه شکر در شرکت توسعه نیشکر

سخنگوی صنعت برق این راهکار ساده را چنین تشریح کرد: مشترکان می‌توانند با تنظیم دمای کولرهای گازی خود روی ۲۴ تا ۲۵ درجه در تامین مطمئن برق سهم بسزایی داشته باشند.

وی همچنین راهکار مورد استفاده برای دارندگان کولر آبی را استفاده از دور کند کولر آبی برشمرد و گفت: مشترکان می‌توانند از مصرف برق خود به میزان بسیاری بکاهند و در عین حال مبلغ قبض برق خود را نیز کاهش دهند.

اماچه کنیم کولرهای گازی برق کمتری مصرف کنند؟

راهکارهایی که برای کاهش مصرف برق کولر گازی می توان استفاده کرد عبارتند از آن که کافی است در هنگام خرید، ‌کولرهایی را انتخاب کنیم که دارای برچسب انرژی با درجه A یا B باشد زیرا مصرف برق این نوع کولرها کمتر و کارایی بیشتری نسبت به سایر کولرها دارند.

علاوه برآن کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شوند، استفاده از کولرهای گازی مناطق معتدل درمناطق گرمسیری، علاوه بر افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر راکاهش می‌دهد.

همچنین سرویس کولرهای گازی پیش از شروع فصل گرما به کارکرد بهینه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سایه­‌بان برای کندانسور کولرهای گازی محیط خانه را خنک تر و مصرف انرژی را کمتر می‌کند.

مشترکان برای بهینه سازی مصرف برق لازم است توجه کنند کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‌دهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید.

همچنین برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‌ها و درها را با نوارهای درزگیر عایق‌بندی کنید.

بخوانید  نخستین محموله گاز بیو دی اکسید کربن خوزستان به عراق صادر شد

در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‌شود. همچنین لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

مطابق اعلام رسمی شرکت توانیر استفاده از کولرهای گازی تا هفت برابر هزینه برق مصرفی مشترکان را افزایش می‌دهد. استفاده از کولرهای گازی در مناطق گرم و شرجی از نظر فنی و اقتصادی مناسب است در صورتی که استفاده از این نوع خنک کننده‌ها در مناطق معتدل کشور به دلیل بالا بردن میزان مصرف برق و افزایش هزینه های برق آن، مناسب نیست.

توان مصرفی کولر گازی استاندارد، حدود چهار برابر کولرهای آبی است و این امر با توجه به افزایش پلکانی قیمت برق، می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و تا هفت برابر موجب افزایش هزینه‌های برق مصرفی شود.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می شود. امادر مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است، استفاده از کولر گازی اشتباه است.

رجبی مشهدی معتقد است: به ازای هر ۱۰ درصد کاهش مصرف برق ۲۰ درصد از هزینه بهای برق مصرفی در قبوض کاهش می‌یابد.

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار