امروز: ۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت: ۰۹:۰۹

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

اولویت تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی در سال ۹۹

«حسین مهری» روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح کرد : براساس برنامه ریزی امسال، تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی ، معدنی، و صنعتی در دستور کار است.

بانک صنعت و معدن ۵.۲ درصد کل مطالبات جاری و غیرجاری

مدیرعامل بانک صنعت و معدن اعلام کرد: مجموع مطالبات جاری و غیر جاری سیستم بانکی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان است که این بانک با رقم ۱۰۴ هزار میلیارد تومان سهمی به میزان ۵.۲درصدی دارد.

وی افزود: امروز بخش صنعت و معدن کشور سهم ۳۰ درصدی از پرداخت های بانکی را دارد و برای تامین نیازهای این بخش نیازمند تقویت سرمایه هستیم و دولت در این ارتباط سال گذشته یکهزار و ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه بانک را افزایش داد.

سهم بیش از سه درصدی مطالبات نسبت به نظام بانکی

وی پیرامون میزان مطالبات غیر جاری بانک صنعت و معدن گفت: این رقم اکنون ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است و متوسط مطالبات بانکی بیش از ۹ درصد است که سهم این بانک سه درصد بالاتر را نشان می دهد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه میزان مطالبات غیرجاری این بانک ۱۲.۱ درصد است، گفت: تفاوت سه درصدی در میزان مطالبات طبیعی است، زیرا یک بانک توسعه ای و تخصصی هستیم و پوشش طرح های طولانی مدت ، بزرگ و متوسط را برعهده داریم.
بررسی آمار مربوط به میزان وصول مطالبات بانک صنعت و معدن در پایان ۱۲ ماهه سال گذشته نشان می دهد ، با وجود مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه اقتصادی وصول معوقات این بانک از رقم ۷۸ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۹۷ به رقم ۱۱۳ میلیارد ریال در پایان سال ۹۸ رسید و از رشد ۴۵ درصدی برخوردار شد.

بخوانید  افزایش دو برابری تولید روزانه شکر در شرکت توسعه نیشکر

به گزارش ایرنا، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این گفته بود، در ارتباط با مطالبات معوق بانک ها از بخش غیر دولتی، چنانچه قانون و یا حکمی مورد نیاز است، این وزارتخانه آمادگی کامل برای همکاری دارد و می توان در این زمینه از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز کمک گرفت.

شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی نیز سال گذشته در بیانیه ای اعلام کرد: بررسی ها نشان می دهد رقم مطالبات غیرجاری بانک‌ها در اسفندماه ۹۷ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بود و ذکر این نکته که این رقم دقیق مطالبات غیرجاری در گزارش پولی و بانکی نیست؛ زیرا این رقم شامل خرید دین، اموال معاملات و مطالبات معوق، سررسید گذشته و مشکوک‌الوصول است که البته سهم خرید دین و اموال معاملات از این رقم بسیار ناچیز است و این رقم را می‌توان به‌عنوان مبنایی برای مطالبات غیرجاری ذکر کرد.

همچنین در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ میزان مطالبات غیرجاری معادل ۱۶۲ هزار میلیارد تومان ثبت شده بود. بنابراین در ماه پایانی سال رشد ماهانه مطالبات غیرجاری به میزان منفی ۷.۴ درصد بود. این رقم در بهمن‌ماه معادل ۲۰.۷ درصد ثبت شد که در اسفندماه به سطح ۱۷.۲ درصد کاهش یافته است.

این موضوع نشان می‌دهد که روند مطالبات غیرجاری در انتهای سال قبل نزولی بوده، اما یکی از مهم‌ترین معیارها برای بررسی این موضوع، آمار نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات است؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات در اسفندماه ۹۷ رقمی معادل با ۱۱.۶ درصد بوده و این رقم در بهمن‌ماه ۹۷ برابر با ۱۳.۱ درصد گزارش شده است؛ بنابراین حدود ۱.۵ واحد درصد از میزان این نسبت کاسته شده است.

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار