امروز: ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۰۴:۳۵

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بخش کشاورزی پیشران اقتصادی ملی است

به گزارش روز چهارشنبه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، این مطلب را محمدجواد ایروانی در همایش مجازی «بررسی علل و عوامل ارتقا و کارآمدی زنجیره های تامین با رویکرد جهش در تولید» با حضور ۲۰۰ نفر از مدیران شرکت های برتر حوزه کشاورزی و امنیت غذایی کشور به همت دبیرخانه جایزه ملی تعالی و پیشرفت برگزار شد، عنوان کرد.
وی در این همایش افزود: ویژگی ها و ظرفیت های بخش کشاورزی با توجه به دانش منابع انسانی، دانش بنیانی کشور و ظرفیت عظیم اشتغال زایی آن را در زمره پیشرانهای اقتصاد ملی قرار می دهد.

ایروانی ادامه داد: شرایط اقتصادی پساکرونایی در جهان نیز اهمیت راهبردی امنیت غذایی را بیشتر کرده، ممنوعیت صادرات مواد غذائی و دارویی از علائم افول جهانی سازی و آغاز حمایت‌گرایی توسط لیبرال ترین کشورهاست، ولی اقتصاد مقاومتی در کشور ما تدبیر شایسته ای بود که از سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد و بایستی به سرعت اجرائی شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اقدامات راهبردی برای تأمین جهش تولید از جمله تسهیل در صنایع تبدیلی و تکمیلی، هدایت منابع بانکی برای تأمین منابع مالی موردنیاز بخش کشاورزی باید از ابتدای سال تبیین و ابلاغ گردد.

ایروانی گفت: اصولاً در شرایط کنونی اقتصاد ایران پایداری تولید هر محصول و مصنوع در صورتیکه صادراتی شود تضمین کننده کاهش قیمت تمام شده تولید و بالا بردن کیفیت و استاندارد محصول و نیز برندسازی است و برای تحقق این امر نقش دولت بعنوان مقررات گذار حیاتی است

همچنین در این همایش، دکتر بهروز کریمی عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر با بیان اهمیت مدیریت زنجیره تامین در دستیابی به جهش تولید مراحل تحول جهت نیل به زنجیره تامین مطلوب را بیان داشت. وی همچنین با اشاره به ویژگی ها و خصوصیات زنجیره تامین در صنایع غذایی و کشاورزی، مشکلات موجود در این بخش را نیز برشمرده و به برخی راهکارهای رفع مشکلات و موانع نیز اشاره نمود.
دکتر سجاد شکوهیار عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، دیگر سخنران این همایش مجازی نیز با موضوع مدیریت ریسک در زنجیره تامین مواد غذایی و کشاورزی به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به مبانی شناسایی ریسک ها و ریسک های موجود در مدیریت زنجیره تامین ، راهکارهای مدیریت این ریسک ها را برشمرده و به بیان اقدامات عملی در مدیریت زنجیره تامین با رویکرد جهش تولید پرداخت.

علیرضا بزرگی مدیرعامل هلدینگ کشاورزی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز با ارائه گزارشی از اقدامات شرکت نواندیشان کشت و صنعت تدبیر گفت: این شرکت به عنوان هلدینگ تخصصی کشاورزی ذیل گروه توسعه اقتصادی تدبیر ستاد اجرایی فرمان امام در سال ۱۳۹۳ در چهارچوب اقتصاد مقاومتی و با هدف کمک به تامین امنیت غذایی، اشتغالزایی و سرمایه گذاری در مناطق محروم کشور در بخش های تولیدات گیاهی، دامی و صنایع غذایی با رویکرد دانش بنیان و حل گره های اصلی در حوزه اقتصاد کشاورزی و امنیت غذایی تأسیس گردید.

وی با برشمردن بخشی از دستاوردهای این شرکت در زمینه های زراعت، باغبانی، گلخانه و پرورش دام و طیور گفت: اجرای طرح مشارکتی پرواربندی دام سنگین به منظور تامین بخشی از گوشت مورد نیاز کشور به ظرفیت ۲۴۰ هزار رأس و تولید سالیانه ۱۸هزارتن گوشت قرمز در استان سیستان و بلوچستان به منظورمحرومیت زدایی و اشتغالزایی،ایجاد بزرگترین مرکز اصلاح و پرورش دام سبک در مزرعه لاله آراد به ظرفیت ۴۰ هزار رأس به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی دام داخلی و پشتیبانی از طرح اشتغالزایی بنیاد برکت در حوزه دام سبک، اجرای طرح تولید شیر در دامداری های مکانیزه با ظرفیت سالانه ۱۰۰هزار تن، اجرای طرح پرواری دو هزار قطعه شترمرغ، ۶ هزار قطعه جوجه کشی و تکمیل زنجیره تولید در منطقه تایباد استان خراسان رضوی از اهم خدمات این شرکت در حوزه دام و طیور یوده است.

مدیرعامل شرکت نواندیشان کشت و صنعت تدبیر درخصوص خدمات مهم این شرکت درحوزه تولیدات گیاهی نیز گفت: راه‌اندازی گلخانه هیدروپونیک و مکانیزه ۱۵ هکتاری در زرندیه ساوه و توسعه تا ۵۰ هکتار و همچنین ایجاد واحد تولید بذور هیبریدی محصولات سبزی و صیفی در راستای جلوگیری از واردات بی رویه بذور، ایجاد باغات مثمر(گردو ، پسنه ، بادام) به میزان ۳۰۰ هکتار، اجرای طرح تولید محصولات زراعی (غلات، صیفی جات، زعفران) به میزان ۱۰ هزار تن در سال، کمک به افزایش تولید نهاده های دامی (ذرت ، جو و کنجاله) و دانه های روغنی، با افزایش بهره وری در دیم زار ها جهت جلوگیری از واردات ازجمله خدمات ستاد اجرایی فرمان امام دراین حوزه است.
بزرگی افزود: شروع عملیات احداث بزرگترین و مدرن ترین کارخانه تولید شکر سفید به ظرفیت ۲۲۰ هزار تن در سال واقع در استان خوزستان، اجرای طرح خوراک دام به ظرفیت ۱۵۰۰ تن در سال واقع در منطقه تایباد استان خراسان رضوی، برنامه ریزی جهت احداث کارخانه تولید کره به میزان ۶۰۰۰ تن در سال به جهت کاهش واردات نیز ازجمله دستاوردهای این هلدینگ در حوزه صنایع غذایی است.
وی با اشاره به ورود هلدینگ کشاورزی ستاد اجرایی فرمان امام به حوزه دانش بنیان افزود: همکاری با جهاد دانشگاهی در پروژه دانش بنیان انتقال جنین دام و تولید خارج رحمی جنین از گاوهای ممتاز نژاد شیری، گوشتی و دو منظوره، ایجاد واحد تولید علوفه هیدروپونیک به منظور افزایش تولید در واحد سطح و صرفه جویی در مصرف آب، اصلاح نژاد دام های بومی سبک کشور به جهت افزایش راندمان تولید، تولید بذور هیبریدی سبزی و صیفی گلخانه ای به منظور افزایش توان داخلی تولید نیز از دیگر خدمات ستاد اجرایی در حوزه استراتژیک کشاورزی کشور است.

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *