امروز: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت: ۰۸:۱۶

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تاثیرات مخرب زیست‌محیطی دپوی گوگرد در فضای باز

تاثیرات مخرب زیست‌محیطی دپوی گوگرد در فضای باز

انبارهای روباز و غیراستاندارد دپوی گوگرد فضای وسیعی از منطقه عسلویه را به رنگ زرد گوگردی درآورده و باعث آلودگی هوا و زمین شده این درحالیست که آلاینده شاخص آلودگی هوا نیز در عسلویه دی‌اکسید گوگرد است. یک ‌پژوهشگر محیط زیست گفت: در هیچ جای دنیا گوگرد در فضای باز و بدون هیچ گونه سرپوشی دپو نمی‌شود.

محمد درویش در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه در هیچ جای دنیا شاهد دپوی گوگرد گرانول بدون هیچ سرپوشی نیستیم، اظهار کرد: زمانی‌که وارد منطقه عسلویه می‌شوید تمام سطح منطقه ‌پر از ذرات زرد رنگ گوگرد است که روی سطح خاک ریخته و همه جا ‌پخش شده است.

وی ادامه داد: این ذرات گوگرد به‌راحتی وارد منابع آب سطحی و خلیج فارس می‌شود همچنین ‌پرنده‌ها نیز به اشتباه این ذرات را مورد تغذیه قرار می‌دهند و این امر می‌تواند آثار زیانبار بسیاری را به همراه داشته باشد و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان شود و او را نیز متاثر کند.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه ذرات گوگرد می‌تواند سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد، تصریح کرد: این ذرات هم بر منابع آب و خاک و هم بر حیات وحش منطقه و در نهایت تمام اجزای اکوسیستم از جمله انسان‌ها آثار مخربی بر جای می‌گذارد.

درویش همچنین تاکید کرد: روی این انبار روباز گوگرد حتی یک چادر کشیده نشده است بنابراین در مواقعی که باد می‌وزد این ذرات گوگرد به‌راحتی همانند طوفان ماسه در منطقه ‌پخش می‌شود و حتی در حاشیه جاده‌ها نیز قابل مشاهده هستند.

بخوانید  اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

وی با اشاره به اینکه ‌پخش شدن ذرات گوگرد در هوا، خاک و آب خطرات بسیار جدی به‌دنبال دارد، تصریح کرد: تمام نهادهای بازرسی که باید وضعیت این انبار روباز گوگرد را ‌پیگیری می‌کردند و تمام کسانی که مسئولیت امنیت و سلامت مردم را در این کشور برعهده دارند از جمله واحد سلامت، ایمنی و محیط زیست «HSE» وزارت نفت که تمهیدی برای مهار این ‌پدیده خطرناک درنظر نگرفته‌اند، سازمان حفاظت محیط زیست که از اهرم‌های نظارتی خود استفاده نکرده است، استانداری و وزارت بهداشت که در برابر این مساله سکوت کردند، مقصر هستند.

درویش در ‌پایان ضمن بیان اینکه د‍‍پوی گوگرد در فضای باز و ‌پخش شدن ذرات گوگرد در منطقه عسلویه خطرات زیانبار بسیاری هم برای محیط زیست و هم سلامت مردم در‍‍پی دارد، تاکید کرد: تاکنون ذرات گوگرد بر سیستم تنفسی و زندگی مردم این منطقه اثرات ماندگاری برجای گذاشته است. با این حال هرقدر نسبت به بهبود کیفیت زیستی مناطق عسلویه، ‌پارس جنوبی، کنگان و … دیر اقدام شود تبعات و هزینه‌های جبران آن سنگین‌تر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمّد خدری- دادستان عسلویه- برای متولیان انبار روباز گوگرد این منطقه که مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه است، فرصت دو ماهه‌ای جهت ساخت انبار سرپوشیده تعیین کرده است و بنا شده پس از این فرصت افرادی که کوتاهی کرده‌اند تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

انتهای ‌پیام

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار