امروز: ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت: ۰۶:۳۰

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تداوم پس لرزه‌ها، نشانه عدم وقوع زلزله بزرگتر است

«علی بیت اللهی» درباره پس لرزه‌های زلزله ۵.۱ تهران که شب گذشته شدت بیشتری داشت به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: رخداد پس لرزه‌ها نگران کننده نیست، بلکه به ما ثابت می‌کند که زلزله ۵.۱ ریشتری جمعه شب دماوند زلزله اصلی بوده است و پس لرزه های بعد از آن باعث کاهش مخاطرات زلزله است.

وی با بیان اینکه آخرین زلزله روی گسل مشا مربوط به ۱۹۰ سال پیش است و دهه‌های طولانی است که گسل مشا به عنوان یکی از لرزه خیزترین گسل‌های تهران باعث به وجود آمدن زمین لرزه‌ای نشده است، گفت: پس لرزه‌ها روی این گسل جای نگرانی ندارد اتفاقا باید زمانی نگران شد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۱ رخ دهد و بعد از آن پس لرزه‌ای نداشته باشیم در این صورت باید منتظر رخداد بزرگتری برای آزاد شدن انرژی نهفته در لایه‌های شکسته باشیم.

بیت اللهی گفت: به نظر می‌رسد طول شکستگی گسل مشا حدود ۱۰ کلیومتر است و پس لرزه‌های روی آن روند طبیعی آزاد شدن انرژی نهفته در زمین است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد: بعد از زلزله ۵.۱ ریشتری استان تهران تا این ساعت ۱۸ پس لرزه بین ۲.۵ تا ۳.۹ ریشتر ثبت شده است و پس لرزه‌های کوچکتر که تنها دستگاه‌های شتاب نگار آن را ثبت می کند و مردم احساس نمی‌کنند به حدود ۱۰۰ پس لرزه می رسد.

وی گفت: بر اساس مدل‌های رایج اگر یک زلزله ۵.۱ ریشتری را زلزله اصلی حساب کنیم تا دو ماه باید منتظر پس لرزه باشیم و بعد از آن، هم از تعداد و هم از بزرگی زمین لرزه ها کاسته می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
بخوانید
کمبود نهاده‌های دامی به دلیل کمبود ارز است
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *