امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 21:51

تناقض قیمت میوه و سبزیجات از توزیع تا بازار

به گزارش خبرنگار مهر، مقایسه قیمت انواع میوه و سبزیجات طبقه متوسط از آذر تا بهمن حاکی از افزایش برخی میوه و سبزیجات و تثبیت قیمت ها در برخی دیگر، حداقل روی کاغذ است.

قیمت عمده سیب قرمز، پرتقال شمال، نارنگی، لیمو شیرین و سیب زمینی از ابتدای آذر تا امروز تغییری نداشته اما سیب زرد با افزایش ۵.۲۶ درصدی از هر کیلو ۳۸ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده است. پرتقال جنوب با افزایش ۱۶.۶۷ درصدی از هر کیلو ۳۰ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار به ۳۵ هزار تومان رسیده است. خیار رسمی نیز با افزایش ۲۱.۴۳ درصدی هر کیلوی آن از ۱۴ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان ختم شده است. پیاز زرد و شیری ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و پیاز قرمز نیز با بیشترین افزایش در صدر قرار دارد. این پیاز خوش رنگ و لعاب از هر کیلو ۱۵ هزار تومان در ابتدای آذر به ۲۲ هزار تومان در اول بهمن رسیده که افزایش ۴۶.۶۷ درصدی را نشان می دهد.

بالاترین افزایش در دو ماه اخیر در اقلام آمده در این گزارش مربوط به بازار گوجه فرنگی است. مقایسه قیمت ها در بازار این محصول جالیزی نشان می دهد گوجه فرنگی از هر کیلو ۸ هزار تومان با افزایش ۶۲.۵ درصدی به ۱۳ هزار تومان در هفته اول بهمن رسیده است.

گفتنی است در بازار میوه، سیب زرد، سیب قرمز، پرتقال شمال، پرتقال جنوب، نارنگی، لیمو شیرین و در بازار صیفی جات خیار، گوجه فرنگی، سیب زمینی و انواع پیازها را در این مقایسه به عنوان محصولات پرتقاضا در نظر گرفته ایم که قیمت آنها نسبت به سایر اقلام مناسب تر برای طبقه متوسط بوده و قابل دسترس تر هستند.

همچنین در مقایسه قیمت ها از آذر تا بهمن ۱۴۰۱ «سقف قیمتی» میوه ها و سبزیجات در فروش عمده، ملاک قرار گرفته شده است.

جدول مقایسه قیمت میوه و سبزی جات

قیمت میوه و سبزی جات قیمت هفته اول بهمن قیمت هفته اول آذر درصد
سیب زرد ۴۰ ۳۸ ۵.۲۶
سیب قرمز ۳۵ ۳۵ ۰.۰
پرتقال شمال ۱۵ ۱۵ ۰.۰
پرتقال جنوب ۳۵ ۳۰ ۱۶.۶۷
نارنگی ۲۵ ۲۵ ۰.۰
لیمو شیرین ۲۸ ۲۸ ۰.۰
پیاز قرمز ۱۵ ۲۲ ۴۶.۶۷
پیاز زرد ۱۸ ۱۳ ۳۸.۴۶
پیاز شیری ۱۸ ۱۵ ۲۰.۰۰
سیب زمینی ۱۴ ۱۴ ۰.۰
خیار رسمی ۱۷ ۱۴ ۲۱.۴۳
گوجه فرنگی ۸ ۱۵ ۶۲.۵

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید