امروز: ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت: ۰۲:۴۹

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

حُقه‌ زنبورها برای زود گل دادنِ گیاهان

هنگامی که زنبورها با کمبود گرده مواجه می‌شوند با خوردن برگ‌های گیاه باعث می‌شوند تا گیاه زودتر گل بدهد

به گزارش ایسنا، کارشناسان حیات وحش رفتار جدیدی را در زنبورهای درشت (نوعی از زنبور که عسل کمتری تولید می‌کند) کشف کرده‌اند که نشان می دهد این حشرات برای زودتر گل دادن گیاهان بکار می‌گیرند.

این مطالعه آشکار ساخت هنگامی که این زنبورها با کمبود گرده در گیاهان مواجه می‌شوند با خوردن برگ‌های گیاه به آن صدمه می‌زنند و باعث می‌شوند تا گیاه زودتر گل بدهد؛ بر فرض گاهی تا یک ماه زودتر از آن که گیاه گوجه‌فرنگی به طور طبیعی گل بدهد.

با این حال کارشناسان نتوانستند خودشان نتایج مشابهی را از طریق صدمه زدن به برگ‌های گیاهان تکرار کنند و اظهار داشتند که در نیش زنبورها ویژگی خاصی وجود دارد که گیاه را موقع آسیب زدن، تحریک می‌کند. در حالی که زنبورها باعث شدند گیاهان ۳۰ روز زودتر از زمان طبیعی خود گل بدهند، کارشناسان تنها موفق شدند این زمان را به پنج روز قبل‌تر از زمان گل‌دهی، تغییر بدهند.

زنبورهای کارگر با استفاده از زبان و آرواره‌های خود در چندین گونه گیاهی سوراخ ایجاد می‌کنند اما از بافت آنها برای مقاصد دیگر مانند لانه‌سازی استفاده نمی‌کنند.

زنبورهای کارگر وحشی از سایر گونه‌ها نیز به بخش‌های گیاه بدون گل آسیب رسانده‌اند و این بدان معناست که این رفتار مختص بامبوس ترستریس (Bombus terrestris – نام لاتین برجسته‌ترین گونه زنبوردرشت در اروپا) نیست.

کارشناسان گفته‌اند که این «خوردگی» به شکلی متفاوت، یعنی برشهای نیم دایره‌ای، انجام می‌شود که در طول حیات گیاهان مختلف قابل مشاهده است.

بخوانید
درآمد 870 هزار دلاری از صادرات جوجه‌ یک‌روزه به افغانستان

در حالی که این توضیحات هنوز تائید نشده است اما کارشناسان دریافته‌اند که این زنبورها نیستند که زمان گل‌دهی گیاهان را تعیین می‌کنند بلکه خود گل‌ها این کار را انجام می‌دهند. گل‌دهی گیاهان به گرده‌افشانی آنها و زمانی که گرده‌پراکن‌ها (مانند زنبورها) در مجاورت آنها قرار دارند، بستگی دارد.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، همچنین، ممکن است که گیاهان این روش جدید گل‌دهی را برای دفاع در برابر آسیبی که زنبورها به برگ‌هاشان وارد می‌کنند، اتخاذ کرده باشند.

انتهای پیام

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *