امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 21:21

دستیابی دقیق به اطلاعات با راه‌اندازی رصدخانه محصولات کشاورزی

به گزارش خبرگزاری مهر، کمال ربانی‌زاده، رئیس قرارگاه رصدخانه کشاورزی ایران در گفت و گو با شبکه رادیویی اقتصاد در خصوص عملکرد رصدخانه بخش کشاورزی گفت: رصدخانه بخش کشاورزی که در دولت سیزدهم شکل گرفته است، موضوع رصد و پایش زنجیره‌های ارزش کالاهای اساسی کشاورزی، از لحظه تأمین یا نهال و بذر تا مصرف کننده را دنبال می‌کند.

وی به اهداف رصدخانه کشاورزی ایران اشاره کرد و افزود: در وزارت جهاد کشاورزی زنجیره‌های مختلف شامل دام و طیور، زراعت، شیلات و … وجود دارد که رصدخانه بخش کشاورزی وظیفه دارد تأمین تا مصرف این زنجیره‌ها را از نقطه شروع تا مصرف کنترل، رصد و برنامه‌ریزی کند.

رئیس قرارگاه رصدخانه کشاورزی ایران در خصوص ساختار سازمان‌ها و بخش‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی در این رصدخانه گفت: همه بخش‌های وزارتخانه کار خود را انجام می‌دهند، رصدخانه بخش کشاورزی اطلاعات بخش‌های مختلف را می‌گیرد و در اختیار مجموعه‌های تخصصی و معاونت‌های مربوطه قرار می‌دهد تا بتوانند برنامه‌ریزی درستی برای تولید انجام دهند.

وی در خصوص نحوه جمع‌آوری اطلاعات گفت: وزارت جهاد کشاورزی در جمع‌آوری اطلاعات نقش برنامه‌ریزی و سیاستگذاری را دارد و اطلاعات تولید توسط نرم‌افزارهایی توسط تشکل‌ها و بخش‌های خصوصی که نقش اجرایی دارند، جمع‌آوری می‌شود.

ربانی‌زاده با بیان اینکه رصدخانه کشاورزی از نظر سخت‌افزاری فعالیت‌های فنی آن از اواخر سال ۱۴۰۰ و اوایل ۱۴۰۱ آغاز شد.

وی افزود: در حوزه مرغ که بیشترین نیاز کشور نیز چند سامانه رصد استانی وجود دارد، بعد از تولید و کشتار و فرآوری و بسته‌بندی مرغ، فروشگاه‌های عمده یا خرده‌فروشی‌ها خرید را از طریق این سامانه انجام می‌دهند. بحث توزیع نیز با قیمت تنظیم بازار در سامانه بارگذاری و انجام می‌شود.

رئیس قرارگاه رصدخانه کشاورزی سامانه‌هایی همچون رهیاب، ستکاوا، سپکا را از سامانه‌های بخش خصوصی در این بخش برشمرد و افزود: برنامه‌ریزی و سیاستگذاری با بخش دولتی است و بخش خصوصی که در سامانه‌های ما کار عرضه و خرید را انجام می‌دهند، باید شناسه یکتا داشته باشند و هویت آن‌ها مشخص شود زیرا یکی از اهداف ما حذف واسطه‌های زائد است.

به گفته وی، برای رصد و کاشت و داشت و برداشت محصولات گلخانه‌ای سامانه‌ای با مشارکت بخش خصوصی داریم که از زمان کاشت تا مصرف و حتی صادرات محصولات گلخانه‌ای را دنبال می‌کند، برای باغات نیز چنین طرحی را داریم که بعد از تکمیل سامانه دنبال خواهیم کرد.

ربانی‌زاده خاطرنشان کرد: ما کار رصد محصولات کشاورزی را تازه شروع کرده‌ایم و ابتدا در بحث محصولات پروتئینی (مرغ و گوشت) در ۱۱ استان اجرایی شده است و امیدواریم در سایر محصولات کشاورزی نیز این کار اجرایی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید