امروز: ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۲۰:۴۱

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دو عامل کلیدی در شاخص بذر گواهی‌شده گندم در ایران

دو عامل کلیدی در شاخص بذر گواهی‌شده گندم در ایران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز در نشست بررسی روند اقدامات مبارزه با بیماری‌های گندم اظهار داشت: شاخص درصد بذر گواهی‌شده در کشورها متفاوت است؛ به‌طوری‌ که در آمریکا این شاخص زیر ۲۰ درصد، در اروپا زیر ۳۵ درصد، در استرالیا نزدیک ۳۰ درصد و در هند به ۴۰ درصد می‌رسد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه علت بالا در نظر گرفتن شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران، به دو عامل بازمی‌گردد، افزود: علت نخست به آن برمی‌گردد که در مناطق گرم مانند ایلام، خوزستان، هرمزگان و مناطقی که خیلی تابستان‌های گرمی دارند، معمولاً قدرت نگهداری بذر خودمصرفی کشاورزان، بسیار کم است و به‌ تعبیری امکان نگهداری آن، مقدور نیست.

وی در ادامه به علت دوم اشاره و تصریح کرد: دوم به آلودگی برخی مناطق به آفات بازمی‌گردد؛ بنابراین تلاش می‌کردیم بذر سالم‌تر، ایمن‌تر و پاک‌تر در اختیار کشاورز قرار دهیم، اما تصور نکنید که متوسط شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران پایین است.

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور پروژه‌های زیربنایی و آب و خاک تأکید کرد: بر همین اساس الزامی است که در مبارزه با بیماری‌های گندم با دقت بیشتری عمل کنیم تا بتوانیم آسیب‌های احتمالی بذرگواهی‌شده گندم را کاهش دهیم.

منبع خبر

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *