امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 20:59

زمان در مطالعه پروژه سیستم آبیاری هوشمند چقدر مهم است؟

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در محل این وزارتخانه برگزار شد. امروز بعضی شرکت‌های دانش بنیان و برخی دانشگاه‌ها روی افزایش راندمان سیستم آبیاری در بخش کشاورزی فعالیت دارند. روش‌های گوناگون در حال مطالعه و بررسی است. عموماً یکی از فاکتورهایی که در پروژه‌های کشوری به فراموشی سپرده می‌شود زمان است. گاهی شاهدیم یک دهه از زمان پیش بینی شده از اجرا پروژه گذشته و هنوز مطالعات به نتیجه نرسیده است. اگر در حوزه مطالعات روش‌های فناورانه در سیستم آبیاری هوشمند زمان مشخص اجرا درنظر گرفته نشود روش‌ها دیگر نوین و به روز نخواهد بود.

صفدر نیازی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش مهر که آیا برای مطالعه و اجرای طرح سیستم آبیاری هوشمند زمان مطالعه و اجرا مشخص است، گفت: علم و دانش سقف ندارد و در حوزه سیستم آبیاری هوشمند نیز سقفی وجود ندارد. علم پیشرفت می‌کند و هر روز با روشی نوین رو به رو هستیم.

وی افزود: مراکز علمی در زمان کوتاه ابداع روش دارند و همین امروز شاهد انجام انواع آبیاری در بخش کشاورزی جهان هستیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: هر پروژه‌ای باید زمانی برای مطالعه و بررسی داشته باشد و اینکه روش‌ها به شکل پایلوت اجرا شود، سپس بعداز طی شدن این مراحل عملیاتی می‌شود.

نیازی تصریح کرد: در حوزه پایش روش‌های سیستم آبیاری هوشمند باید مرکز تحقیقات و فناوری مجری طرح، اجرای روش را بلامانع اعلام کنند و اینکه بهره ور با انجام آن متضرر نمی‌شود و در ادامه معاونت آب و خاک اجرای آن را اعلام همگانی کند.

معاون آب و خاک در ادامه تاکید کرد: به طور قطع به شرکت‌های مطالعه گر زمان گوشزد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید