امروز: ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت: ۰۴:۳۱

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سهم یک درصدی ایران از گردش مالی ۴ میلیارد دلاری غذای حلال

سهم یک درصدی ایران از گردش مالی ۴ میلیارد دلاری غذای حلال

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان فلسفی اظهار داشت: صنعت غذای حلال در زندگی ما جایگاه ویژه ای دارد و با سبک زندگی ما عجین شده است. غذای حلال در تعالی روح و جسم ما تأثیر فروانی دارد و حتی در کشورهایی که در آن مسلمانان در اقلیت هستند غذای حلال خواهان دارد.

وی ادامه داد: در دنیا از حدود ۲۵۰ نشان تجاری حلال استفاده می‌شود و بیانگر آن است که محصول بر اساساً استانداردهای حلال تولید شده است. در کشور مان فقط یک نشان داریم که توسط سازمان ملی استاندارد به تولید کنندگان ارائه می‌شود.

فلسفی افزود: بر اساس قانون برای اخذ نشان حلال باید مراحلی مختلف را طی کرد که اولویت اصلی مربوط به محصولات پروتئینی و گوشتی است. در این خصوص سال ۱۳۸۷ در مجلس قانونی با عنوان نظارتی شرع بر ذبح و صید به تصویب رسید که تمامی مراحل اعطای نشان حالا در آن ذکر شده است.

وی اضافه کرد: تمام تولیدات پروتئینی و گوشتی در ایران حلال هستند و نظارت دقیقی روی آنها صورت می‌گیرد. ارائه نشان حلال پروسه‌ای میان بخشی است که با همکاری دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد به محصولات اعطا می‌شود.

مدیر کل دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد چنانچه ما از کشورهای دیگر واردات محصولات پروتئینی داشته باشیم کارشناسان این اداره کل برای نظارت بر اسلامی بودن صید و ذبح به کشورهای مبدا صادرات اعزام می‌شوند.

بخوانید  سهم ۱۳ میلیون دلاری گیاهان دارویی در صادرات استان اصفهان

این مقام مسئول با بیان اینکه از مجموع بیش از ۴ هزار میلیارد دلار گردش مالی حلال دنیا کمتر از یک درصد به ایران اختصاص دارد، گفت: این در حالی است که برخی کشورها حدود ۳۵ سال است که روی صنعت حلال به طور سازمان یافته و با ساختار مشخص سرمایه گذاری می‌کنند و به عبارت دیگر ۳۵ درصد گردش مالی تجارت حلال را به خود اختصاص دادند و سال به سال درصدد افزایش سهم هستند و کشور ما هم باید تلاش مضاعفی داشته باشد تا به مزیت‌های نسبی این بازار دست یابیم.

منبع خبر

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار