امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 21:30

ظرفیت تولید یک میلیارد نهال گلدانی در نهالستان‌های کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رضا احمدی، مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: در حال حاضر ۱۲۶ نهالستان جنگلی مساحت ۲۸۶۱ هکتار در کشور داریم که اگر ۵۰۰ هکتار معادل حدود یک چهارم آن را به کاشت نهال گلدانی اختصاص یابد، سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال می‌توان تولید کرد.

وی اظهار کرد: برای اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت، سالانه باید ۲۵۰ میلیون نهال تولید شود.

احمدی بار دیگر بر حمایت مالی صنایع و خیرین برای اجرای این طرح تاکید و تصریح کرد: ایران در رتبه هفتم جهانی در تولید کربن قرار دارد و از این رو پوشش جنگلی باید گسترش پیدا کند.

وی گفت: ما ایستگاه‌های تولید نهال مرتعی به مساحت ۷ هزار هکتار داریم که از ظرفیت این ایستگاه‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

احمدی ادامه داد: ما در حال راه‌اندازی یک سامانه برخط جامع برای رصد و پایش تولید و کاشت نهال‌های جنگلی هستیم تا هر زمان نهال تولید شد درباره آن روی سایت و گوشی‌های موبایل مردم اطلاع‌رسانی کنیم.

وی اذعان کرد: این سامانه اوایل اسفند ماه راه‌اندازی خواهد شد.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت نهال در همین حال گفت: نهال‌های تولیدی به طور عمده از گونه‌های بومی هستند و مطابق با شرایط آب و هوایی مناطق کشت می‌شوند.

وی با اشاره به پنج ناحیه رویشی برای کاشت نهال‌های جنگلی ابراز داشت: کاشت گونه‌های بومی در این ناحیه‌های رویشی، کمترین نیاز آبی را خواهند داشت.

احمدی افزود: در طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، بیشتر از آب باران و آب خاکستری و پساب استفاده می‌شود.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: در این طرح از ظرفیت‌های بخش تحقیقات و شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین از ظرفیت صنایع برای بذرکاری و گلدان پرکنی نیز استفاده می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید