امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 21:28

قلع و قمع ۲۲مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان سمنان

قلع و قمع ۲۲مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان سمنان

غلامرضا خراسانیان در گفتگو با خبرنگار مهر، از عزم جدی جهاد کشاورزی و دستگاه قضایی استان سمنان برای مقابه با تغییر کاربری و از بین بردن اراضی کشاورزی خبر داد و ابراز کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا کنون ۲۲ مورد احکام قلع و قمع ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان سمنان بر اساس ماده سه قانون حفاظت از اراضی کشاورزی صادر شده است.

وی با بیان اینکه بر حسب قانون حفاظت از اراضی کشاورزی، هر نوع ساخت و ساز غیرمجاز چه از بعد مساحت و محیط و چه از بابت کاربری و مصالح، غیرقانونی بوده و با متخلفان برخورد می شود، افزود: سوداگران زمین معمولاً از آگاهی نداشتن مردم سو استفاده و نسبت به قطعه بندی و فروش اراضی کشاورزی معمولاً مبادرت می ورزند که این امر تخلف است.

هدر رفت سرمایه های مردم

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه تغییر کاربردی و ساخت بنای غیرمجاز در اراضی کشاورزی باعث هدر رفت سرمایه مالک و بیت المال می شود، بیان کرد: جهاد کشاورزی نظارت دقیقی بر ساخت و ساز غیرمجاز دارد.

خراسانیان با بیان اینکه از جمله وظایف مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی استان سمنان اجرای قانون حفظ کاربری اراضی است، بیان کرد: طبق قانون هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی به جز موارد ضروری که به تشخیص کمیسیون می رسد، ممنوع است.

وی افزود: اگر بهره برداران بدون اذن امور اراضی و مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی، زراعی و باغی اقدام کنند به موجب قانون دولت و مشخصاً امور اراضی جهاد با حضور نماینده دادستان می توانند نسبت به قلع و قمع ساخت و ساز مذکور اقدام کنند.

مردم استعلام بگیرند

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت: متاسفانه معمولاً در این زمینه اعمال قانون برای کسانی صورت می گیرد که زمین را بعضاً نا آگاهانه خریداری کرده اند و کسی که زمین را فروخته و یا سوداگرانی که دست به این اقدامات در سطح وسیع می رسد، از اعمال قانون مصون می ماند لذا تاکید ما پیشگیری از وقوع چنین مسائلی است.

خراسانیان با بیان اینکه کسانی که می خواهند زمین های زراعی و باغی را در سراسر استان سمنان خریداری کنند، حتماً از همکاران ما در امور اراضی جهاد کشاورزی استعلام بگیرند تا دچار مشکل نشوند، بیان کرد: اراضی باغی و زراعی دارای محدودیت هایی در اجرای طرح ها است که غالباً مردم این محدودیت ها را نمی دانند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد ساخت و ساز های غیرمجاز در اراضی کشاورزی و زراعی استان سمنان از روی نا آگاهی است، تاکید کرد: خریداران معمولاً با هدف ساخت استخر و ویلا اراضی را می خرند و افرادی که این زمین ها را می فروشند نیز عمدتاً محدودیت ها را برای آنها بازگو نمی کنند و لذا دچار مشکل می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید