امروز: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت: ۱۷:۱۲

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما و وزش باد شدید

سازمان هواشناسی نسبت به کاهش محسوس دما و وزش باد شدید در نقاط مختلف کشورهشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: تغییرات نوع توده هوا و شمالی شدن جریانات هوا از پنجشنبه شب (۵ تیرماه) باعث کاهش محسوس دما می‌شود. بدین ترتیب کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌های دمای هوا طی جمعه و شنبه (۶ و ۷ تیرماه) در سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور و ۴ تا ۶ درجه سانتیگراد در تهران و شمال شرق کشور و تداوم خنکی تا یکشنبه (۸ تیرماه) پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط کنترل دما، رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به نوسانات دما توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار با اشاره به حاکمیت و شدت گرفتن بادهای ۱۲۰ روزه در برخی نقاط کشور آمده است: امروز (۴ تیرماه) خیزش گرد و خاک در شمال و غرب سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و نوار شرقی کرمان پیش‌بینی می‌شود و این وضعیت تا دوشنبه (۹ تیرماه) ادامه می‌یابد و کاهش دید و کیفیت هوا را در پی دارد.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی نسبت به احتیاط در تردد جاده‌ای و پرهیز از حضورغیر ضروری در فضای باز توصیه می‌کند.

در بخش دیگری از این هشدار با اشاره به شروع وزش باد شدید آمده است: این وضعیت جوی ( فردا ۵ تیرماه) در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، شمال اصفهان، جنوب سمنان، بوشهر، جنوب فارس و جمعه (۶ تیرماه) در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، جنوب سمنان، تهران، قم، شمال اصفهان، شمال یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی موجب خیزش موقت گرد و خاک می‌شود.

بخوانید  استان سمنان ۹۰ میلیون دز واکسن آنفلوآنزای طیور وارد کرد

در این شرایط جوی احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیاء سبک و شکستن سرشاخه درختان و احتمال کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد بنابراین نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری با اشاره به افزایش ارتفاع موج در دریای خزر آورده است: این وضعیت از اواخر وقت پنج شنبه (۵ تیرماه) آغاز و موجب متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین یک تا ۱.۵ متر می‌شود و تا یکشنبه (۸ تیرماه) ادامه می یابد.

در پایان این هشدار آمده است: افزایش ارتفاع موج در نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس از اواخر وقت پنج شنبه (۵ تیرماه) موجب متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر می‌شود و این وضعیت تا اواخر وقت جمعه (۶ تیرماه) ادامه دارد. در این شرایط احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب دیدن قایق‌های کوچک وجود دارد بنابراین نسبت به ممانعت از هرگونه تردد قایق‌های سبک و تفریحی و پرهیز از شنا کردن در دریای خزر و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار