امروز: 1 فروردین 1402 ساعت: 21:02

کاهش ضایعات کشاورزی با الگوی کشت/اجرای الگوی کشت ۱۳۲همت نیاز دارد

کاهش ضایعات کشاورزی با الگوی کشت/اجرای الگوی کشت ۱۳۲همت نیاز دارد

به گزارش خبرنگار مهر، امسال به دلیل بهبود تولید در بخش کشاورزی و کاهش خسارت‌ها به دلیل کنترل آفات به نظر می‌رسد با مازاد تولید رو به رو باشیم در حالی که قیمت محصولات افزایش زیادی داشتند. در حال حاضر دورریزهای خرده فروش‌های این محصولات کشاورزی در سطح شهرها در آخر شب گویا حجم زیادی آب و خاک در حال ریخته شدن در سطل‌های زباله مکانیزه هستند. تولید امسال زیتون ۱۱۰ درصد رشد داشت و به همین میزان قیمت آن بالا رفت. در نشست خبری معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، شاهپور علایی مقدم، معاون برنامه ریزی و اقتصادی در پاسخ به این پرسش مهر مبنی بر اینکه اولویت معاونت برنامه ریزی و اقتصادی برای سال آینده چیست، گفت: الگوی کشت اولویت نخست وزارت جهاد کشاورزی است. در این باره هر کس از الگوی کشت تعریفی ارائه می‌دهد اما این شیوه کشت به زبان ساده یعنی چه بکاریم، کجا بکاریم و به چه میزان بکاریم؟

وی افزود: آنچه مسلم است اجرای الگوی کشت نیاز به حمایت، الزامات و برنامه ریزی دارد.

او ادامه داد: در بخش کشاورزی یک حلقه مفقوده وجود دارد که یک سال با کمبود محصول رو به رو هستیم و سالی دیگر با بیش بود.

علایی مقدم با بیان اینکه با داشتن برنامه و استراتژی و فرایند باید حرکت کرد، اظهار کرد: هیچ بذری نباید در زمین فرو برود مگر صاحبش آماده باشد. این موضوع در کشورهای جهان دارای اهمیت بوده و عموماً در انتهای زنجیره محصول سرگردان نیست که به چه کسی داده شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی تصریح کرد: یکی از راهکارها اجرای الگوی کشت است. سطوح زیرکشت باید تنظیم شده باشد و اینکه در کدام استان چه محصولی و به چه میزان کشت شود.

مسئولیت نهادهای دیگر دولتی

علایی مقدم در ادامه پاسخ به پرسش مهر عنوان کرد: بارها این سخنان در بین نماینده خانه ملت و سازمان برنامه و بودجه مطرح شد. وقتی محصولات زیاد می‌شود باید با خرید تضمینی مدیریت کنیم و اجرای آن نیاز به منابع مالی دارد.

او گفت: حدود ۱۳۲ همت (هزار میلیارد تومان) نیاز است تا الگوی کشت عملیاتی شود. ۵۰ سال است که می‌خواهیم الگوی کشت را اجرا کنیم؛ انجام نشده چون جذابیت و مشوق تعیین نشده است.

علایی مقدم تاکید کرد: الگوی کشت برای ۱۵ محصول اساسی نیاز به ۷۲ همت منابع مالی کمکی و ۶۰ همت در بخش تسهیلات نیاز است.

وی با بیان اینکه هر زمان تولید محصولی زیاد می‌شود به سراغ وزارت جهاد کشاورزی می آیند، تصریح کرد: تولید در شرایط سخت فعلی نیاز به تشویق دارد برای خرید و بازار تقاضا جایگاه سازمان توسعه تجارت، صنایع فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و… کجاست؟

علایی مقدم در پایان اظهار کرد: منطقی‌ترین راهکار برای کاهش دورریز محصولات خرید تضمینی است و باید بازاریابی کرده و صادرات شود. در زمینه قوانین و مقررات باید تسهیل گری شود و موانع کاهش یابد تا شاهد دفن محصولات کشاورزی نباشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

یادداشت

اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور
کلیک کنید