امروز: ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت: ۰۷:۲۰

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کنترل سیلاب در حوزه های آبخیز مشرف به پایتخت در حال انجام است

کنترل سیلاب در حوزه های آبخیز مشرف به پایتخت در حال انجام است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وجود ۱۱ حوزه آبخیز سیل خیز بحرانی مشرف به کلان شهر تهران، از انجام فعالیت‌های آبخیزداری و کنترل سیلاب در حوزه‌های مذکور در راستای کاهش مخاطرات سیل در پایتخت خبر داد.

ابوالقاسم حسین پور گفت: طرح آبخیزداری و کاهش مخاطرات سیل بر کانون‌های جمعیتی شهری و روستایی کشور با هدف پیشگیری و کاهش آسیب سیل به ۴۵۰ شهر و ۸۶۵۰ روستای در معرض خطر سیلاب در سطح کشور تدوین شده است.

وی افزود: کلان شهر تهران بواسطه شرایط استقرار در ارتفاعات پرشیب البرز جنوبی، گسترش بیش از حد سطوح عایق شهری و کاهش عرصه‌های جذب روان آب در درون و پیرامون شهر و همچنین افزایش شدت وقوع بارش‌ها و سیلاب‌ها ناشی از تغییرات اقلیمی، از جمله مراکز جمعیتی پرخطر در معرض تهدید سیل به شمار می‌رود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل‌ها اضافه کرد: بررسی سیل‌های تاریخی کشور نشان می‌دهد که تهران محل وقوع یکی از ۱۲ سیل ویرانگر ایران در چهل سال گذشته بوده است و آن سیل مرداد ۱۳۶۶ تجریش بود که به دلیل رخداد بارش و سیلاب ناگهانی حوزه آبخیز دربند و گلاب دره متأسفانه ۳۰۰ نفر از هموطنان در این سیل جان باختند و آسیب جدی به بخش‌هایی از پایتخت و زیرساخت‌های آن وارد گردید.

حسین پور گفت: بیش از ۴۰۰۰۰ هکتار از گستره آبخیزهای سیل خیز بحرانی مشرف به پایتخت، نیازمند اجرای طرح‌های آبخیزداری و کنترل سیلاب می‌باشد.

بخوانید
افزایش دو برابری تولید روزانه شکر در شرکت توسعه نیشکر

وی حوزه‌های آبخیز کن، وردیج واریش، ولنجک، درکه، دربند، گلابدره و دارآباد را از جمله حوزه‌های آبخیز سیل خیز اولویت دار با خطر سیلاب‌های مخرب واریزه‌ای برشمرد و گفت؛ فعالیت‌های اجرایی آبخیزداری و کنترل سیلاب در هفت حوزه آبخیز مذکور در حال انجام است.

حسین پور مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری پیرامون وقوع سیل با پذیرش و تصویب تغییر نگرش از جمع آوری و دفع آب‌های سطحی شهرها، به "مدیریت سیلاب‌های شهری با رویکرد پیشگیرانه در سطح حوزه‌های آبخیز بالادست، و انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه‌های آبخیز مشرف بر شهرها با مشارکت شهرداری‌ها با هدف کنترل سیل و رسوب ورودی به شهرها را مثبت ارزیابی کرد و از شهرداری‌ها خواست بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی مبنی بر گسترش دامنه مجاز فعالیت در این خصوص به خارج از محدوده شهر و در سطح حوزه آبخیز مشرف و مؤثر بر شهرها، بیش از پیش با بهره گیری از ظرفیت موجود نسبت به مشارکت در انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری با راهبری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای کاهش مخاطرات سیل در شهرها اهتمام ورزند.

وی کمک به توسعه تفرجگاه‌های طبیعی پیرامون مراکز جمعیتی از طریق اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، استفاده از فرصت مهار سیلاب در افزایش سبزینگی، ایجاد چشم اندازها و مناظر آبی در قالب احداث پارک آبخیز با مشارکت شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بخش خصوصی در مناطق مستعد را از جمله ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های آبخیز دانست که به توسعه پایدار سکونتگاه‌ها کمک می‌کند.

مدیرکل کنترل سیلاب سازمان جنگل‌ها با اشاره به خسارات سیل در سال‌های اخیر به شهرها و روستاهای مناطق مختلف کشور و اثربخشی طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش سیلاب و کمک به ایمن سازی مراکز جمعیتی تحت پوشش طرح‌های مذکور در برابر مخاطرات سیل، خواستار احیای ردیف بودجه‌ای آبخیزداری و کنترل سیل حوزه‌های شهری در سطح ملی و تقویت منابع اعتباری لازم جهت سرمایه گذاری در این بخش شد.

بخوانید
بهره‌برداری از خط تولید روکش تخته صنعتی MDF در خوزستان

منبع خبر

Print Friendly, PDF & Email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار