امروز: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۲۳:۲۹

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

افتتاح اولین پاسگاه محیط بانی شبانه‌روزی در ایلام/ کشف ۵۲۰۰ قبضه اسلحه از شکارچیان

ایسنا/ایلام فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: سال گذشته ۵۲۰۰ قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد.

سرهنگ «جمشید محبت‌خانی» در مراسم افتتاح پاسگاه محیط‌بانی شبانه روزی «تنگ تاریکه» واقع در منطقه حفاظت شده«کولگ» در مهران، اظهار کرد: باید با کمک همدیگر تلاش کنیم محیط زیست را از حالت سیستمی به موضوع اجتماعی تبدیل کنیم تا ۸۰ میلیون محیط‌بان در کشور به یاری محیط زیست بیایند.

وی به دیدار اخیر خود و جمعی از همکاران محیط‌بان با فراکسیون محیط زیست مجلس اشاره و تصریح کرد: بحث همسان سازی حقوق محیط بانان با توجه به اینکه کارمندی استخدام می شوند ولی اشل حقوقی آنها باید لشکری دیده شود چون هم درجه، لباس و هم مسلح هستند، توان خودرویی و افزایش بیسیم ها از مهمترین موضوعاتی بود که در این جلسه بحث شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح اولین پاسگاه محیط بانی شبانه روزی در ایلام هستیم، تصریح کرد: منطقه حفاظت شده کولگ، یکی از مهمترین زیست گاه های گرمسیری استان است که در مرز کشور عراق قرار گرفته و از تنوع زیستی غنی برخوردار بوده و جمعیت قابل ملاحظه‌ای از گونه های شاخص جانوری در این منطقه زیست می‌کنند که جهت مدیریت و حفاظت اصولی، باید تمهیدات لازم از جمله احداث پاسگاه محیط بانی اندیشیده شود.

محبت خانی تصریح کرد: از اصلی ترین چالش‌ها در این منطقه، تردد شکارچیان غیرمجاز، دامداران و وجود اراضی مستثنیات است که موجبات تردد افراد به منطقه مذکور را فراهم آورده است. اگر با ایجاد پاسگاه و استقرار نیروهای یگان حفاظت اقدام جدی صورت نگیرد منطقه دچار تخریب‌های غیرقابل جبران می شود.

بخوانید  امضای تفاهم‌نامه همکاری برای احیای ۳۰۰ قنات کشور

وی تصریح کرد: سال گذشته ۵۲۰۰ قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام نیز در این آیین، استقرار پاسگاه محیط‎ بانی در این منطقه برای حفاظت موثر از چشم‎اندازهای طبیعی و حیات وحش منطقه را ضروری دانست و گفت: ساختمان این پاسگاه در زمینی به مساحت ۶۵۰ متر مربع و زیربنای ۷۵ متر احداث شده که برای ساخت این پاسگاه ۳میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

منطقه حفاظت شده کولگ با مساحت بیش از ۵۸۸۰۰ هکتار از زیستگاه های با ارزش شهرستان مهران، دارای گونه های با ارزش جانوری کل و بز، قوچ و میش ارمنی، کاراکال، سیاهگوش، پلنگ و انواع پرندگان شکاری است.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار