امروز: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۰۸:۵۵

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تولید نانو فتوکاتالیست‌هایی برای تصفیه آلاینده‌های رنگی و دارویی

محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز به دانش فنی تولید نانوفتوکاتالیست‌هایی برای تصفیه پساب صنایع دارویی و آب‌های آلوده رنگی دست یافتند.

به گزارش ایسنا، محمد حقیقی، رییس مرکز تحقیقات راکتور و کاتالیست دانشگاه صنعتی سهند و مجری این گرنت پژوهشی تولید پساب‌های آلوده از سوی صنایع را از دغدغه‌های کشور دانست و گفت: به منظور رفع این چالش در دانشگاه صنعتی سهند تبریز با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران روش نوینی برای رفع این چالش عرضه کردیم.

وی با بیان اینکه در این طرح از نانو فتوکاتالیست‌ها برای تصفیه پساب‌ صنایع استفاده کردیم، اظهار کرد: تولید آنها در دنیا در حال صنعتی شدن و درحال گذراندن پایان مراحل صنعتی است. ما با انجام این گرنت پژوهشی به دانش فنی تولید این نانو فتوکاتالیست‌ها برای تصفیه آب‌های آلوده رنگی و دارویی دست یافتیم.

به گفته مجری طرح، نانو فتو کاتالیست‌ها مواد نوین نانویی برای حذف آلاینده‌ها با استفاده از نور خورشید (نور مرئی) هستند.

حقیقی ادامه داد: در این روش از یک نانوکاتالیست استفاده می‌شود که با جذب نور خورشید فرآیند تصفیه را انجام می‌دهد. اکنون دانش فنی تولید این مواد در کشور وجود دارد و پس از ثبت اختراع بین‌المللی آن وارد مرحله تولید صنعتی می‌شویم.

بر اساس اعلام معاونت علمی، رییس مرکز تحقیقات راکتور و کاتالیست دانشگاه صنعتی سهند همچنین گفت: چاپ ۱۲ مقاله تحقیقاتی به صورت بین‌المللی و ۹ ثبت اختراع داخلی در حوزه نانوفتوکاتالیست‌ها و تصفیه آب از دستاوردهای این گرنت پژوهشی است.

انتهای پیام

بخوانید  ممنوعیت عرضه شیرینی‌های قنادی‌ توسط فروشندگان نان فانتزی
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار