امروز: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۰۸:۳۶

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مجید ذوالفقاری، کارشناس و تحلیلگر کشاورزی

صیانت از منابع‌طبیعی درگرو حمایت دولت از تشکل‌های مردم‌نهاد

هم‌اکنون گردش مالی خیرین مدرسه‌ساز و مراکز درمانی با همه تنگناها بیش از یک‌هزار میلیارد تومان در سال برآورد می‌شود و دست‌کم نصف زمین‌های بیمارستانی وابسته به دولت ریشه وقفی دارد. ریشه این حرکات خیرخواهانه در ابتدا حمایت تشکیلات دولتی بوده است، زیرا راه‌اندازی تشکل‌، برگزاری جلسات و تبلیغات نیاز ضروری این حرکات است و به‌تبع ادامه این اقدامات به‌شکل خودجوش انجام می‌شود.

در هیئت‌های مذهبی نیز پس از برگزاری هر مراسمی شاهدیم که برای تداوم کارها بانیان ثانویه پیدا می‌شوند و نمی‌گذارند پرچم به زمین بیفتد. در جریان آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها کشور نیز شاهد بودیم که مردم و امدادگران حتی با دست خالی به جنگ با شعله‌های آتش رفتند تا از این میراث سبز محافظت کنند.

در سال‌های اخیر شاهد چندین حرکت جدی خیرین منابع طبیعی بودیم، اقداماتی همچون احداث سازه‌هایی در هرمزگان، احداث پاسگاه‌های کنترل جنگلی، احداث مخازن آب و اقدامات مشابه دیگر که نشان از اقبال خیرخواهان به موضوعات زیست‌محیطی دارد. اما این سمن‌ها و گروه‌ها به‌دلیل پراکندگی، عدم‌انسجام و نیز نبود حمایت اولیه دولت با مشکلانی مواجه هستند.

بسیار به‌جاست که برای هماهنگی و تمرکز این گروه‌ها نهادها و سازمان‌های دولتی مثل وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط‌ریست‌، دانشگاه‌ها و سازمان نظام مهندسی بانی شوند و یک یا چند تشکل قوی از خیرین استانی را تجهیز کنند و برای فعالیت این گروه‌ها و سمن‌ها ساختمان و امکاناتی در اختیار آن‌ها قرار دهند. درحال‌حاضر بسیاری از نقاط کشور از کمبود امکانات اولیه کمک‌رسانی به منابع طبیعی رنج می‌برند. نبود ماشین‌های آب‌پاش مخصوص منابع‌طبیعی، هلی‌کوپتر یا حتی نبود یک تفنگ برای زنده‌گیری حیوانات ازجمله کمبودهایی است که می‌توان با همیاری مردم، اقوام و حتی هموطنان مقیم خارج بخشی از آن را جبران کرد. در این زمینه حتی امکان انتشار اوراق قرضه یا مشارکت خیرخواهانه هم وجود دارد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار