امروز: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۰۹:۳۲

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

وقتی درآمد کشاورزی جایگزین نفت می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: دو راهبرد اساسی وزارت جهاد کشاورزی برای سال جهش تولید کاهش واردات به‌منظور صرفه‌جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت است.

به گزارش «عصرکشاورزی» به‌نقل از ایسنا، غلامرضا قوسی اظهار کرد: توسعه گلخانه‌ها، به‌کارگیری تکنولوژی نوین در مصرف بهینه آب، توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب‌بر، توسعه و ارتقای به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین در زمینه دام، طیور و شیلات و افزایش ضریب مکانیزاسیون در بخش‌های زراعی و باغی ازجمله رویکردها برای تحقق اهداف در سال جهش تولید است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برنامه اجرایی پیش‌بینی شده در استان با توجه به رویکردهای فوق و مبتنی‌بر امکانات داخلی و مزیت‌های جغرافیایی خراسان‌جنوبی است و سعی بر این دارد که اثرات تحریمی را به فرصت تبدیل کند.

قوسی ادامه داد: توسعه روش‌های نوین آبیاری به چهارهزار و ۷۵۰ هکتار، توسعه روش‌های نوین آبیاری (در دست اجرا) به ۹ هزار و ۶۵۰ هکتار، احیاء و مرمت قنوات در سطح ۸۰ کیلومتر و انتقال آب با لوله در سطح ۷۸ کیلومتر ازجمله رویکردها در سال ۹۸ در راستای رونق تولید بوده است.

وی از تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح ۲۰۰ هکتار خبر داد و گفت: احداث استخر ذخیره آب کشاورزی در سطح یک‌هزار و ۴۰۰ مترمکعب، ایجاد زیرساخت‌ برای مجتمع‌های گلخانه‌ای در سطح ۱۴۰ هکتار و تغییر الگوی کشت در سطح سه‌هزار و ۸۴۰ هکتار ازجمله دیگر راهبردها در سال گذشته بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: تولید گوشت ماهی به میزان یک‌هزار و ۲۲۵ تن و صدور پروانه صنایع تبدیلی و تکمیلی به تعداد ۲۲۸ فقره از دیگر برنامه‌ها در سال گذشته بوده است.

بخوانید  عرضه مستقیم میوه با نرخ مصوب توسط باغداران آغاز شد+ قیمت‌ها

قوسی ادامه داد: توجه به بیمه محصولات کشاورزی، ارائه تسهیلات اعطایی به بهره‌برداران بخش کشاورزی، حفظ کاربری اراضی کشاورزی و اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و رفع تداخل از شش‌هزار و ۱۳۹ هکتار از اراضی استان نیز از دیگر رویکردها در سال گذشته است.

وی یادآور شد: اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی در سطح ۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و واگذاری ۱۷۴ هکتار از اراضی ملی برای طرح‌های کشاورزی و غیرکشاورزی در راستای رونق تولید و ایجاد فرصت اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان ازجمله برنامه‌ها در سال گذشته بوده است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار