بیم و امید در آتش
بیم و امید در آتش

عکس آرشیوی است ایسنا/بوشهر دو روز متوالی است که کوه سیاه بوشکان اسیر آتش شده و تلاش ها برای اطفای حریق ادامه دارد. به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر وضعیت رو به بهبود است و امیدوار هستند که تا امشب آتش سوزی مهار شود. غلامرضا منتظری در گفت وگو با ایسنا عنوان […]

عکس آرشیوی است

ایسنا/بوشهر دو روز متوالی است که کوه سیاه بوشکان اسیر آتش شده و تلاش ها برای اطفای حریق ادامه دارد. به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر وضعیت رو به بهبود است و امیدوار هستند که تا امشب آتش سوزی مهار شود.

غلامرضا منتظری در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: آتش در منطقه روبروی طلحه و بوشکان خاموش شده و در محدوده به سمت روستای درنگ هنوز نیاز به فعالیت دارد. نیروهای مردمی در منطقه حاضر هستند و همکاران ما نیز از همه بخش ها و جوامع محلی فعالیت می کنند.

وی اظهار کرد: بالگرد نفربر به منطقه رسیده و در حال امدادرسانی است اما بالگرد آبپاش مشکل دارد و تا عصر در چند نوبت عملیات خواهد داشت.

فراخوان برای جذب یاری بیشتر فعالان محیط زیست

منابع طبیعی استان بوشهر در اطلاعیه ای خطاب به انجمن های محیط زیستی نوشته است: "با توجه به کنترل وضعیت نسبی آتش سوزی و روند امیدوارکننده مهار آتش تاکنون و تلاش شبانه روزی نیروهای مردمی و محیط‌بانان، جهت همیاری و جایگزینی چند ساعته این نیروها، از دوستان کوهنورد و داوطلبان منابع طبیعی و محیط زیست خواهشمند است جهت سرکوب کامل آتش سوزی، به منطقه بومگردی بوشکان مراجعه کنند تا توسط هلی کوپتر به منطقه اعزام گردند. همچنین از کلیه انجمن های زیست محیطی علاقمند دعوت به همکاری می گردد."

به گزارش ایسنا، برخی از نیروهای حاضر در منطقه به مدت چند شبانه روز که مشغول به فعالیت هستند و تیم امدادرسانی برای جایگزینی نیروها و استراحت آنان نیازمند منابع انسانی است.

بسیاری از نیروها پیاده رفت و آمد می‌کنند

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان دشتستان به ایسنا گفت: حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای بسیجی با کمک نیروهای هلال احمر و نهادهای مردمی و مسئولان دولتی به کار خاموش کردن آتش مشغول هستند، تقریبا حدود ۱۰۰ هکتار از منطقه در محدوده آتش قرار گرفته ولی با توجه به همّت نیروها پیش بینی این است که تا ظهرِ فردا آتش مهار شود.

سرهنگ پاسدار نعمت الله غلامپور افزود: طی یک هفته اخیر آتش سوزی در منطقه تنگ ارم، دهرود و بوشکان رخ داده است که آتش در منطقه دهرود دو روز گذشته مهار شد و سپس کوهستان های بوشکان و تپه‌های محدوده روستای تنگ زرد منتهی به ارتفاعات کوه مُند درگیر آتش‌سوزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون نیروهای هلال احمر، نیروهای مردمی، و بسیج در تپه‌های این منطقه حضور دارند. بالگردهای سپاه و هلال احمر اعزامی از استان فارس اقدام به انتقال نیروها می‌کنند و هرچند ظرفیت اینها کم است اما در حد توان فعالیت دارند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه دشتستان اظهار کرد: بسیاری از نیروها پیاده رفت و آمد می‌کنند ولی به هر حال ظرفیت خوبی است. بالگردها برای سوختگیری رفته اند و تا ساعتی دیگر برگشته و مجددا فعالیت خود را آغاز می‌کنند. حضور نیروهای انسانی در منطقه می توانست این بحران را به شکل بهتری مدیریت کند که الحمدلله سازمان‌های متولی پای کار بوده اند، منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر، بسیج و جهاد کشاورزی همه کمک کرده اند.

گرمای هوا و وزش باد می تواند تهدیدی برای منطقه باشد

سرهنگ غلامپور یادآور شد: به هر صورت هر از چند گاهی حادثه ای برای سرزمین ما پیش می آید، و نیروهای بسیجی در هر برهه ای کمک خیلی خوبی برای منطقه هستند. متاسفانه حوادث تلخ پشت سر هم رخ می‌دهد، سال گذشته حوادث زیادی چون هجوم ملخ، مسمومیت قرص برنج و یا ویروس کرونا را داشتیم که نیروهای بسیج توانستند در کنار مردم باشند و به امدادرسانی بپردازند.

وی تاکید کرد: ان شاالله بتوانیم آتش را تا صبح فردا مهار کنیم هرچند منطقه علفزار است و گرمای هوا و وزش باد می تواند تهدیدی برای منطقه باشد اما نیروهای بسیجی مستقر هستند و قول داده اند که در آنجا بمانند تا در صورت وقوع حادثه و شعله ور شدن مجدد آتش اقدام فوری انجام دهند.

منطقه وسیعی درگیر آتش سوزی است

معاون امداد و نجات هلال احمر استان بوشهر در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: هلال احمر به عنوان پشتیبان با حضور بالگردهای خود امروز طی چهار سورت پرواز اقدام به اعزام نیرو و انتقال آب و مواد غذایی کرده است و بعدازظهر نیز ادامه عملیات را خواهیم داشت.

علی یوسفی نیا با بیان اینکه منطقه وسیعی دچار آتش سوزی شده است، افزود: نیروها در مناطق مختلف برنامه ریزی و تقسیم بندی و به بالای کوه اعزام شده اند. در نقاط مختلفی که آتش پیشروی دارد نیروها توسط هلی کوپتر انتقال یافته و اقدامات مربوط به اطفاء را انجام می دهند.

وی اضافه کرد: طی بازدید هوایی که از منطقه داشتیم خوشبختانه شدت آتش کمتر شده اما هنوز به طور کامل اطفاء نشده است. نیروهای عملیاتی و مردمی در منطقه حاضر هستند و در تلاش برای خاموش کردن آتش هستند.

انتهای پیام