کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم
کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم

طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی […]

طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.

سید جلال ملکی در گفت وگو با ایسنا درباره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع گفت: در سال‌های قبل ایام کم بارانی را پشت سر گذاشتیم‌ اما در این سال‌ها بارش‌های خوبی را شاهد بودیم که گرچه در برخی مناطق خساراتی برجای گذاشت اما فوایدی هم به همراه داشت. مثلا سیلاب‌ها اگر چه در برخی مناطق خساراتی را به دنبال دارد اما در بسیاری مناطق دیگر بارش‌های فراوان باعث حاصلخیزی زمین و رونق کشت و زرع بویژه کشت دیم شده و مهم‌تر اینکه میزان آب‌های ذخیره شده پشت سدها و یا سطح آب‌های زیرزمینی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: بارش‌های بهاری امسال، تهران را نیز بی‌نصیب نگذاشت و همین مسئله باعث رشد حجم انبوهی از گیاهان خودرسته به‌ویژه در مناطق اطراف شهر شده است. تپه‌ها و ارتفاعاتی که در سال‌های گذشته تلی از خاک بود، امسال نیز همچون سال قبل پوشش گیاهی انبوهی در خود جای داده و حتی تا بالاترین نقطه نیز گیاه و علوفه روئیده است. با پایان یافتن فصل بارش‌ها و افزایش گرمای هوا، این علف‌ها کاملاً خشک می‌شوند و بسیار مستعد آتش‌سوزی هستند. همین مسئله باعث شده در روزهای اخیر آمار آتش سوزی در این نقاط افزایش پیدا کند؛ آتش سوزی‌هایی که به آن‌ها حریق فضای سبز می‌گویند.

ملکی با بیان اینکه در سال گذشته نیز آتش سوزی‌های فضای سبز در تهران افزایش ۲۳ درصدی داشت، گفت: این یک رشد بی‌سابقه بود چراکه علوفه‌ها به دلیل بارش باران بسیار متراکم و فشرده و به خوبی قد کشیده بودند و در صورت بروز آتش سوزی،آتش به سرعت گسترش می‌یافت. از آنجایی که جهت حرکت و پیشروی آتش در این حوادث به‌صورت دوار و دایره‌ای شکل است، در مدت زمان کمی بخش زیادی از منطقه را فرامی‌گیرد و در همه جهت‌ها گسترش پیدا می‌کند. وزش باد که غالباً در مناطق اطراف شهر و ارتفاعات وجود دارد نیز باعث افزایش سرعت گسترش آتش سوزی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خاموش کردن این آتش‌ها مشکلات فراوانی برای آتش‌نشانان دارد، گفت: از جمله این که مسیر مناسب و همواری برای دسترسی به محل آتش سوزی وجود ندارد و نیروها برای رسیدن به شعله‌های آتش که در دل طبیعت و تپه‌ها واقع است باید گاهی صدها متر در مسیری پر فراز و نشیب آن هم با تجهیزاتی نظیر خاموش کننده، طناب، آتش کوب و… حرکت کنند.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گاهی آتش‌سوزی‌ها در ساعات پایانی شب و حتی میانه شب اتفاق می‌افتد و دید مناسبی برای یافتن مسیر مناسب وجود ندارد و خطراتی نظیر گم کردن مسیر، سقوط از ارتفاع، سقوط در چاه و گودال و … وجود دارد که فرمانده در این مقطع باید بسیار مراقب نیروهای خود باشد. ضمن اینکه تجهیزات و خودروهای آتش نشانی که با هزینه شهروندان تامین می‌شود نیز گاهی در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌گیرند.

ملکی افزود: همزمانی این ایام با ورود به تعطیلات تابستانی باعث شده که بسیاری از شهروندان در ایام تعطیلات و یا روزهای آخر هفته برای تفرج به دامن طبیعت بروند و ساعاتی را به دور از هیاهوی شهر سپری کنند. همین افزایش حضور شهروندان درصورت بی‌احتیاطی از عوامل بروز آتش سوزی‌هاست البته موارد دیگری مانند صاعقه وجود دارد.

وی با اشاره به راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع گفت: شهروندان باید توجه داشته باشند که اگر قصد دارند برای تفریح به طبیعت بروند، بهتر است بوستان‌های معتبر و تایید شده را انتخاب کنند. این بوستان‌ها از خدمات مناسب نظیر آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، محل بازی مناسب برای کودکان، پارکینگ، حراست و نگهبانی و ایمنی قابل قبول برخوردار هستند اما خارج از این نقاط امکانات مناسبی وجود ندارد.

ملکی با بیان اینکه باید از روشن کردن آتش در علفزارها و بوته‌زارهای خشک و کنار درختان بویژه در زمان وزش باد خودداری شود، گفت: برای روشن کردن آتش از منقل‌های فلزی استفاده شود. شهروندان اگر منقل به همراه نداشتند، علوفه‌ها و بوته‌های خشک را کنار بزنند و اطراف را از وجود این مواد قابل اشتعال پاکسازی و روی زمین غیر قابل اشتعال آتش روشن کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: لازم است از انداختن بطری و ظروف شیشه‌ای داخل طبیعت خودداری شود چراکه این اشیاء علاوه بر آلوده کردن محیط زیست می‌توانند مانند یک عدسی عمل کنند و با متمرکز کردن نور خورشید باعث آتش سوزی در بوته های خشک شوند.

وی با تاکید بر اینکه بعد از استفاده از آتش باید حتماً آن را با آب کاملا خاموش کرد، گفت: شهروندان باید مطمئن شوند که ذغال‌های زیرین آتش نیز خاموش شده است همچنین لازم است که آنان از آتش بازی کودکان در طبیعت جلوگیری کنند.

ملکی از مالکان حقیقی و حقوقی زمین‌ها و مراتع خواست تا نسبت به محصور کردن و ایمن‌سازی املاک خود برای جلوگیری از ورود افراد اقدام کنند و گفت: شهروندان اگر ساختمان یا ویلایی در طبیعت دارند، لازم است پیش از آتش سوزی نسبت به چیدن علف‌های زائد اطراف ملک بنای خود اقدام کنند همچنین به هیچ عنوان خودروی خود را روی بوته‌زارها و علفزارهای خشک پارک نکنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه طبیعت، زباله‌دانی نیست، گفت: زباله‌ها به طبیعت آسیب فراوانی وارد می کنند. لازم است در پایان حضور در طبیعت، حتماً زباله‌های تولیدی خود را جمع‌آوری و با خود از طبیعت خارج کنیم.

وی ادامه داد: طبیعت جزو سرمایه‌های کشور ماست و آسیب زدن به طبیعت، آسیب وارد کردن به خود ماست. بعضی افراد گمان می‌کنند که آتش سوزی در طبیعت و سوختن مقداری علوفه هرز خسارتی ندارد که این باوری بسیار اشتباه است. دود حاصل از سوختن این مواد، محیط زیست ما را آلوده و هوا را ناپاک می‌کند. ضمن اینکه بعضی از انواع حیوانات به عنوان سهامداران اصلی در طبیعت زندگی می‌کنند. جوندگان و خزندگانی نظیر خرگوش، انواع موش و سمور و مار و حتی حیواناتی نظیر روباه، شغال و گرازها نیز در دل طبیعت زندگی می‌کنند و آتش‌سوزی در طبیعت احتمال افزایش مرگ و میر این حیوانات و یا کوچ دسته جمعی آن‌ها را از منطقه‌ای باعث می‌شود و همین امر، سبب تغییر نامطلوب اکوزیست منطقه می شود.

به گفته ملکی این که هر از گاهی حیواناتی در داخل شهرها و مناطق مسکونی مشاهده می شوند گواه همین مسئله است که ما انسان ها محیط زندگی حیوانات را ناامن کرده و آنان را آواره ساخته ایم و آنان با حضور گاه به گاه خود در شهرها، گلایه و شکایت خود را این طریق به ما اعلام می کنند. سال گذشته پاسخ شفاف و روشنی در قبال آن همه آتش سوزی به مردم ارائه نشد و همه این مسئله را به پای عدم احتمال وقوع آتش‌سوزی در سال جاری گذاشتند و از کنار آن گذشتند. اما اگر قرار باشد امسال و سال‌های آتی نیز شاهد چنین وضعیتی باشیم، دیگر باید دلیل آن را در بی‌توجهی مسئولان و البته برخی شهروندان جستجو کرد که چرا راهکاری در طول یک سال گذشته برای این مهم اندیشیده نشده است.
انتهای پیام