مهار آتش‌ در ارتفاعات به بالگرد آب‌پاش نیاز دارد /در همه‌جای کشور مشکل داریم
مهار آتش‌ در ارتفاعات به بالگرد آب‌پاش نیاز دارد /در همه‌جای کشور مشکل داریم

ایسنا/بوشهر معاون عمرانی استاندار بوشهر گفت: هنگامی که آتش‌سوزی فقط روی سطح زمین باشد خودروهای اطفاء حریق در اختیار داریم اما در ارتفاعات به دلیل صعب‌العبور بودن نیاز به تجهیزاتی چون بالگرد آب‌پاش وجود دارد که کمبود آن یک مسئله ملی است. مهرداد ستوده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر عنوان کرد: […]

ایسنا/بوشهر معاون عمرانی استاندار بوشهر گفت: هنگامی که آتش‌سوزی فقط روی سطح زمین باشد خودروهای اطفاء حریق در اختیار داریم اما در ارتفاعات به دلیل صعب‌العبور بودن نیاز به تجهیزاتی چون بالگرد آب‌پاش وجود دارد که کمبود آن یک مسئله ملی است.

مهرداد ستوده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر عنوان کرد: کلیت این کار از پایش و پیشگیری تا اطفاء حریق مراتع و جنگل‌ها بر عهده سازمان منابع طبیعی و جنگلداری کشور بوده و در صورت بروز مشکل مدیریت بحران استانداری فوراً با مدیریت بحران کشور مکاتبه می کند و سپس از طریق منابع طبیعی، زیرا اعتبارات و تجهیزات در اختیار این سازمان است.

وی ادامه داد: مکاتبات و تماس های زیادی با رئیس سازمان جنگل ها و استاندار محترم نیز مستقیماً با وزیر دفاع و وزیر کشور صحبت کردند. در جریان آتش‌سوزی اخیر دو نوبت هلی‌کوپتر به استان اعزام شد، متاسفانه هلیکوپتر هلال احمر بوشهر مشکل داشت، از طریق فارس اقدام کردیم و طی ۲ سورتی پرواز پشتیباتی انجام داده و خاموش کننده‌ها و نفرات را به بالا و ارتفاعات محل آتش‌سوزی انتقال دادند. الحمدلله شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پای کار بودند و توانستیم آتش را در دهرود، خائیز و کوه سیاه اطفاء کنیم.

این مسئول با تاکید بر اینکه تمام پیگیری‌ها در خصوص کنترل آتش سوزی ها انجام شده است، افزود: هنگامی که آتش‌سوزی فقط روی سطح زمین باشد خودروهای اطفاء حریق در اختیار داریم اما در ارتفاعات به دلیل صعب‌العبور بودن نیاز به تجهیزاتی چون هلی‌کوپتر و بالگرد آب‌پاش وجود دارد و کمبود آن یک مسئله ملی است و مختص به بوشهر نیست، در همه جای کشور مشکل داریم.

معاون عمرانی استاندار بوشهر اظهار کرد: تمام پیگیری‌ها را از طریق وزیر کشور؛ مدیریت بحران کشور؛ سازمان جنگل‌ها، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست انجام دادیم و همه اینها درگیر ماجرای آتش‌سوزی بودند. با پیگیری زیادی هلی‌کوپتر آب‌پاش به بوشهر آوردیم اما خراب شد، کاپیتان می‌گفت از هر ۲۰۰ یا ۳۰۰ پرواز ممکن است یک نقص نرم‌افزاری به وجود بیاید که آن هم در بوشهر رخ داده است.

ستوده با بیان اینکه امکاناتی چون هلیکوپتر آبپاش در کشور محدود است، بیان کرد: در خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد نیز مشکلاتی داشته ایم و متاسفانه به علت شرایط جوی، وزش باد و گرمای هوا آتش‌ گسترش یافته و موجب ایجاد خسارت به منابع طبیعی و محیط زیست گردید.

وی توضیح داد: در بازدیدی که از کوه سیاه و دهرود داشتیم درختچه ها آسیب ندیده و تنها گونه ها و پوشش گیاهی سطحی آسیب دیده اند. در جریان آتش‌سوزی‌ اخیر در بوشهر پیگیری‌ها و تلاش زیادی انجام شده؛ مردم نیز واقعاً پای کار بودند، از گروه‌های مردمی، داوطلبان، نیروهای منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست تشکر می‌کنیم که تا انتها و جانانه پای کار ماندند و به مقابله با آتش پرداختند.

انتهای پیام