وزارت نیرو در استان خوزستان چه کرده؟/آماری که مردم باید بدانند/غیزانیه سیرآب می‌شود
وزارت نیرو در استان خوزستان چه کرده؟/آماری که مردم باید بدانند/غیزانیه سیرآب می‌شود

سال گذشته رقم قابل توجه ۲۵۰۰ میلیارد تومان در استان خوزستان با اجرای ۱۰ پروژه صنعت آب و برق افتتاح شد. خوزستان را بدون شک باید از استان های مهم کشور دانست، اینجا هم منابع ارزشمند و نفت و گاز زیاد است و هم کشاورزی، سدها، نیروگاه های تولید برق و از همه مهم تر […]

سال گذشته رقم قابل توجه ۲۵۰۰ میلیارد تومان در استان خوزستان با اجرای ۱۰ پروژه صنعت آب و برق افتتاح شد.
خوزستان را بدون شک باید از استان های مهم کشور دانست، اینجا هم منابع ارزشمند و نفت و گاز زیاد است و هم کشاورزی، سدها، نیروگاه های تولید برق و از همه مهم تر مردم ارزشمند آن زبانزد است.

خوزستان این روزها ابداً قابل مقایسه با گذشته نیست،‌ خدمات و طرح های توسعه ای در این استان به وفور در حال اجرا است اما واقعیت اینست تا رسیدن به آنچه انتظار مردم است هنوز فاصله داریم و می طلبد اقدامات و برنامه های جدی تری برای آبادانی این استان تدارک و اجرایی شود.

آب و برق بدون شک مظهر و پایه توسعه و آبادانی پایدار هر استانی به شمار می رود، خوزستان نیز جدای از این مساله نیست، در این استان طرح های گسترده سد،‌آب،‌برق و فاضلاب در حال اجرا است،‌ گزاف نگفته ام اگر بگویم بخش زیادی از نیاز کشور به برق، محصولات کشاورزی و آب را استان خوزستان می دهد.

در ادامه به برخی اقدامات وزارت نیرو در حوزه مهم ترین شالوده های توسعه و آبادانی استان، یعنی آب و برق پرداخته ام:

افتتاح ۲۵۰۰ میلیارد تومانی در سال ۹۸ در خوزستان/ هر روز دراستان ۱۰ میلیارد تومان پروژه آب و برق افتتاح شده
نگاه وزارت نیرو به استان خوزستان همواره توسعه ای بوده است، تنها در سال ۹۸ در این استان در قالب پویش آبادانی#هر_هفته_الف_ب_ایران رقم بزرگ ۲۵۰۰ میلیارد تومانی برای بهره برداری از ۱۰ پروژه صنعت آب و برق هزینه شده است که در شرایط تحریمی و اقتصادی امروز کشور کم سابقه بوده است.
از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون فقط در بخش آب، برق و فاضلاب این استان ۲۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان طرح اجرا شده است و این یعنی اینکه به‌طور متوسط هر ماه ۳۰۰ میلیارد تومان و هر روز ۱۰ میلیارد تومان پروژه در استان خوزستان اجرا شده و طرح‌های بزرگی هم در دست اجرا قرار دارد.
در حوزه وزارت نیرو غیر از پروژه‌هایی که تاکنون درخوزستان به ثمر رسیده، ۲۹۹پروژه دیگر در دست اجرا قرار دارد که اعتبار این پروژه‌ها که بخشی از آن هم هزینه شده، افزون بر ۵۱ هزار میلیارد تومان است.

وزارت نیرو برای غیزانیه ۷۵ میلیارد تومان هزینه کرده و می کند
برای آبرسانی به روستاهای غیزانیه قریب به ۷۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که ۲۵ میلیارد را مجموعه های وزارت نفت تقبل کرده اند و مابقی نیز در تعهدات وزارت نیرو است، اگرچه قبلا تزریق منابع اندک بود اما اکنون با ادغام شرکت های آب روستایی و شهری فرایند کار به خوبی پیش می رود.
تا پیش از دکتر اردکانیان پروژه آبرسانی غیزانیه کمتر از ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما از ۹۶ تاکنون بیش از ۷۰درصد کار شامل ۱۸ کیلومتر خط انتقال عظیم اجرایی شده است.درواقع بخش زیادی از توسعه شبکه انتقال و پمپاژ آب به روستاهای غیزانیه از سال ۹۶ به بعد انجام شده و با ادغام آبفای روستایی با شهری ادامه پروژه بسیار با قدرت تر از گذشته در حال اجرا و تکمیل است.

اصرار اردکانیان برای ادغام شرکت های آبفای شهری و روستایی حالا مشخص شد!
ادغام شرکت های آب و فاضلاب روستایی و شهری سالها بود روی میز وزرای مختلف بود و حتی چندباری این طرح تا اجرا پیش رفت اما هر بار به دلیل برخی مسائل وزرای سابق از اجرای این طرح عقب نشینی کردند، دکتر اردکانیان اما این طرح مهم را با همه سنگ اندازی ها به مرحله اجرال رساند تا کاری که بسیاری خواستند اما از انجامش عاجز بودند را عملیاتی کند.

منسجم شدن توان مالی، انسانی، عملیاتی و فنی شرکت های آب شهری و روستایی برای خدمت رسانی بهتر به مردم مهمترین ایده وزیر نیرو برای ادغام بود، حالا شرکت های آب استان هم از توان بالاتر از نظر فنی،‌مالی و انسانی برخوردارند و هم سنگ اندازی ها و رفت و برگشت های بیهوده بین دو شرکت روستایی و شهری وجود ندارد.
در غیزانیه شاهد بودیم به دلیل توان اندک مالی آبفای روستایی این پروژه مدت زیادی به درازا کشیده شد و موجب رنجش اهالی شریف این منطقه هم شد، حال که پس از ادغام این دو شرکت و در همین مدت کوتاه ۱۰ میلیارد تومان از محل منابع شرکت ادغام شده آبفای استان هزینه شده است و این خود مشت نمونه خروار است.

افزایش تخصیص اعتبارات
از ۹۶ تاکنون به طور متوسط بیش از ۵۴ درصد بودجه مصوب طرح های آب و فاضلاب خوزستان تخصیص شده است.
اگر این رقم را در کنار آمار سال های قبل بگذاریم و آنهم در شرایطی که قیمت نفت در پایین ترین سطح خود بوده و مشکلاتی ناشی از تحریم ها در بدنه اقتصادی کشور اثراتی را گذاشته به وضوح به این نتیجه میرسیم که وزارت نیرو بنای تحول در پیشرفت آب و برق خوزستان را دارد

توضیح:

#هر_هفته_الف_ب_ایران عنوان پویشی است که رضا اردکانیان وزیر نیرو برای افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق مطرح کرده است. در این پویش بنا بر این بود که ۲۲۷ پروژه با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار، تا پایان سال ۱۳۹۸ در ۳۱ استان کشور افتتاح شود.