توصیه‌های یک متخصص تغییر اقلیم برای پیشگیری از آتش‌سوزی‌های جنگلی
توصیه‌های یک متخصص تغییر اقلیم برای پیشگیری از آتش‌سوزی‌های جنگلی

یک متخصص تغییر اقلیم ضمن اشاره به وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های زاگرس معتقد است: پدیده آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در ایران، پدیده جدیدی نیست اما انتظار داریم که در آینده آتش‌سوزی‌های جنگلی شدیدتر شوند چرا که گرمایش جهانی و تغییرات آب‌ و هوایی (اقلیم) شرایط جدیدی برای کل دنیا رقم زده است. در این […]

یک متخصص تغییر اقلیم ضمن اشاره به وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های زاگرس معتقد است: پدیده آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در ایران، پدیده جدیدی نیست اما انتظار داریم که در آینده آتش‌سوزی‌های جنگلی شدیدتر شوند چرا که گرمایش جهانی و تغییرات آب‌ و هوایی (اقلیم) شرایط جدیدی برای کل دنیا رقم زده است. در این شرایط لازم است هم مردم و هم مسئولان با اتخاذ تمهیداتی احتمالا حریق جنگلی را کاهش‌ دهند.

محمودرضا مومنی – متخصص تغییر اقلیم – در مطلبی که در کانال تلگرامی تغییر اقلیم و آلودگی هوا منتشر کرده، به نکات زیر اشاره کرده است:

*یکی از پیامدهای تغییرات آب‌ و هوایی (اقلیم)، گسترش و افزایش شدت آتش‌سوزی‌ها در مراتع و جنگل‌ها است. این تغییرات باعث افزایش تعداد، مدت‌زمان و شدت آتش‌سوزی‌ها شده است.

*شرایط آب‌ و هوایی ایران عوض ‌شده‌ و گرمایش جهانی و تغییرات آب‌ و هوایی شرایط آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها را بیش از پیش فراهم کرده است. از این‌رو کشور ما بیش از هر زمان دیگر برای آتش‌سوزی‌های گسترده‌تر، شدیدتر و خطرناک‌تر مستعد شده‌ است بنابراین با در نظر گرفتن این مسئله، کوچک‌ترین خطای ما می‌تواند منجر به فجایع بزرگ و جبران‌ناپذیر آتش‌سوزی در مراتع، جنگل‌ها، و مناطق حفاظت‌شده شود.

*برای جلوگیری از وقوع آتش در جنگل‌ها و مراتع در درجه اول باید از پرتاب ته‌سیگار و پرتاب بطری‌های شیشه‌ای ‌و پلاستیکی در طبیعت و روشن‌کردن آتش در مراتع و جنگل‌ها خودداری کنیم. اگر مجبور به روشن‌کردن آتش شدیم از خاموش‌شدن کامل آن مطمئن شویم.

* سازمان‌های مردم نهاد (NGO) می‌توانند نقش بزرگی با وجود خلا دستگاه‌های اجرایی ایفا کنند. برای مثال تهیه نقشه‌های مناطق مستعد و تدوین راه حل عملی برای مقابله با آتش‌سوزی در منطقه خود از جمله این موارد است.

*نیاز است که سازمان‌های مردم نهاد شروع به آموزش و آگاهی‌دادن به گردشگران و به‌ویژه روستاییان و عشایر منطقه خود کنند و کشاورزان و دامداران را از تبعات آتش‌زدن زمین‌های خود و چرای دام بدون‌ ضابطه در منطقه آگاه کنند و در مقابل آن راه‌حل‌های نوین و جایگزین علمی ارائه دهند.

*این سازمان‌های مردم نهاد همچنین می‌توانند برای مناطق مستعد آتش‌سوزی قوانین جدید و سختگیرانه‌ای تدوین کنند و در آموزش و اجرای این قوانین کوشا باشند.

* از دیگر اقداماتی که می‌توان برای مقابله با وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع مدنظر قرار داد به رسمیت شناختن گرمایش جهانی و تغییر اقلیم در برنامه‌ریزی‌های مدیریتی و کلان کشور است. در این صورت نیاز است که هر چه سریعتر اقدامات کاهش، سازگاری و تاب‌آوری برای تغییر اقلیم برنامه‌ریزی شود.

انتهای پیام