آتش سوزی میکروفلورها و باکتری‌های موجود در خاک را ازبین می‌برد
آتش سوزی میکروفلورها و باکتری‌های موجود در خاک را ازبین می‌برد

دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اثرات آتش سوزی و نیازمندی به زمان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ساله برای احیای مجدد خاک تخریب شده ناشی از آتش سوزی، گفت: در آتش سوزی نه تنها حیات روی زمین، بلکه حیات موجود در زیر زمین نیز نابود می‌شود. به عبارتی حتی میکروفلورها […]

دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اثرات آتش سوزی و نیازمندی به زمان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ساله برای احیای مجدد خاک تخریب شده ناشی از آتش سوزی، گفت: در آتش سوزی نه تنها حیات روی زمین، بلکه حیات موجود در زیر زمین نیز نابود می‌شود. به عبارتی حتی میکروفلورها و و باکتری‌های موجود در خاک براثر آتش سوزی از بین می‌روند.

وحید اعتماد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه با تغییرات حاصل از آتش سوزی، زمین آمادگی بیشتری برای فرسایش بادی و آبی دارد چون همه پیوندهای ذرات خاک بر اثر آتش از هم گسیخته و نابود می‌شوند، اظهار کرد: این در حالی است که همگی موظف به حفاظت از آب، خاک و تنوع زیستی محیط زیست خود هستیم.

وی با بیان اینکه نگاه ما به طبیعت باید منطقی، عاقلانه و مسالمت آمیز باشد، در ادامه خاطرنشان کرد: باید برای تنوع جانوری و گیاهی ارزش قائل شد و احترام گذاشت که لازمه بقای هر موجود زنده‌ای است.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به وجود گیاهی بنام پروانش در جنگل‌های ماداگاسکار که ماده موثر آن در درمان سرطان خون کاربرد دارد، گفت: این گیاه نمونه‌ای از تنوع گیاهی دنیا است و متعلق به کل جهانیان است و باید این ظرفیت‌ها را برای بشریت مورد شناسایی قرار داد و از آن بهره برد.

اعتماد در ادامه افزود: هر گونه گیاهی در هر جای جهان از ارزشهای مختلف اکولوژیکی، محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار است و حافظ بقای بشر می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: برای مثال گیاه خرفه که در باغچه منازل رشد می‌کند، مردم به عنوان علف هرز آن را دور می‌ریزند در حالیکه ارزش دارویی فراوانی دارد.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران تصریح کرد: منابع طبیعی هر کشور از جمله جنگلها متکامل ترین اکوسیستم های جهان به شمار می‌روند و بستر زیست انسانها و سیستم پشتیبان فعالیتهای کشاورزی، صنعتی و تامین کننده نیازهای همه بخشها و فعالیتهای انسانی است.

مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست نیازمند ساختار بسیار قوی است

اعتماد گفت: مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست با گستردگی بسیار زیاد، حساس و پیچیدگی‌های مخصوص به خود، نیازمند ساختار بسیار قوی تری است که در حال حاضر وجود دارد. از آنجایی که موضوع حراست از ارزشهای طبیعی و محیط زیست، نه تنها به مردم ایران؛ بلکه به همه جهان ارتباط دارد، لازم است که نمایندگان مجلس نگاه ویژه‌ای به موضوع منابع طبیعی و محیط زیست داشته و حساب ویژه‌ای باز نمایند و به صورت عملی با تصویب قوانین و اختصاص بودجه هایی در خور و ایجاد وزارتخانه منابع طبیعی و محیط زیست، از مسئولین مربوطه حمایت و پشتیبانی نمایند.

وی با بیان اینکه فرسایش هر ۱ سانتیمتر خاک برای احیاء به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان نیاز دارد، گفت: برای مدیریت ۱۵۰ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی، وجود سازمانی قدرتمند با کارشناسان زبده ضروری است.

ضرورت برنامه‌های کارآمد برای از بین بردن عوامل تخریب منابع طبیعی و محیط زیست

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعتقاد به اینکه رها کردن محیط زیست به افزایش قاچاق، آتش سوزی، شکار غیرمجاز و … منجر شده است، افزود: برای مدیریت باید هر چه سریعترمسئولین سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها مورد حمایت واقعی دولت و مجلس قرار گیرند و برنامه های کارآمد برای از بین بردن عوامل تخریب ضروری است.

اعتماد با بیان اینکه عوامل تخریب منابع طبیعی و محیط زیست بر ۲ دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می‌شود، ادامه داد: سیل، زلزله، آتش سوزی ناشی از رعد و برق و برخورد شهاب سنگ به زمین از عوامل طبیعی شمرده می‌شود، در حالی که دخالت‌های انسانی جزو عوامل غیر طبیعی است. اینکه بشر چگونه با طبیعت برخورد می‌کند به درجه آموزش، تربیت، حرص و آزمندی وی بستگی دارد.

وی تصریح کرد: در نظام های سرمایه داری جهان بسیاری از کنوانسیونها و پروتکل‌های جهانی و اصول حفاظت از طبیعت زیر پا گذاشته می‌شود و چنین نظامهای ستمگرانه‌ای هستند که حقوق کلیه انسانها و کلیه موجودات رو و زیر زمین اعم از جانور و یا گیاه و در مجموع تنوع زیستی را مورد تجاوز قرار داده و برای هستی و نعماتی که خداوند برای خیر و صلاح و حیات موجودات عطا فرموده است ارزشی قایل نیستند؛ در حالیکه همه پیامبران بزرگ از زمان زرتشت تا حضرت محمد (ص)، احترام به طبیعت و حفاظت آب و خاک را توصیه کرده و از آنها به عنوانی آیت‌های الهی برای انسانها نامبرده‌اند.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه منابع موجود طبیعی و غیر طبیعی ودیعه خداوندی است که در اختیار انسان امروزی قرار داده شده و عقل سلیم حکم می‌کند که بر اساس طرحهای مدیریتی به بهینه ترین وجهی با صرفه و صلاح و اخلاق مدارانه از آنها استفاده کرد و به عنوان ارثیه تحویل نسلهای آینده داد ، اظهار کرد: در ارتباط با موضوع مدیریت جنگل‌های شمال کشور باید گفت که مدت سه سال است که با تصویب قانون تنفس جنگل و عدم تامین منابع مالی و اداری و الزامات آن مدیریت جنگل‌های شمال کشور را به بی برنامگی کشانده‌اند و هر روز شاهد گزارشات تخریب و قاچاق چوب و آتش سوزی هستیم.

اعتماد با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۹۵ تا ۹۷ درصد آتش سوزی ها در کل دنیا مربوط به انسان و ۳ تا ۵ درصد مربوط به عوامل طبیعی است، خاطرنشان کرد: صاعقه و برخی از قارچها در طبیعت وجود دارد که با تولید حرارت موجب آتش سوزی شده و جزو عوامل طبیعی هستند که آنهم به صورت نادر اتفاق می‌افتد.

وی افزایش آگاهی مردم از طریق خانواده، نظام آموزشی مدارس، دانشگاهها، سازمانهای مردم نهاد و … را از عوامل موثر در کاهش میزان بروز این گونه حوادث برشمرد و افزود: فرزندان ما بسیاری از آموزشها را به صورت عملی قبل از اینکهکودکان بتواند بنویسند و وارد مدرسه شوند در منزل و از طریق والدین خانواده می آموزند که در وجود آنها نهادینه می شود.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران اظهار امیدواری کرد که این شیوه آموزش در وزارت آموزش و پرورش کشور به عنوان الگوهای رفتاری در کلاسهای درس به دانش آموزان عملا یاد داده شود، برای مثال نظافت کلاسهای خودشان را با راهنمایی معلمان انجام دهند و عملا یاد بگیرند که گل و گیاه را چگونه تولید کنند و محافظت نمایند و چگونه درخت را حامی باشند تا زمانی که بزرگ و وارد اجتماع شدند به عنوان حافظان و حامیان طبیعت و محیط زیست خود تبدیل شوند.

اعتماد با بیان اینکه دور انداختن ته سیگار در جنگل و یا پرت کردن بطری خالی در طبیعت فاجعه آفرین است، گفت: افراد باید رفتار اجتماعی در حفاظت از طبیعت در محیط شهری را بیاموزند.

وی با بیان اینکه وقت شناسی، جمع آوری زباله، استفاده صحیح از منابع آبی همگی باید از دوران کودکی آموخته شوند، در ادامه تصریح کرد: البته مساجد و روحانیون هم در نهادینه شدن این رفتارها بی تاثیر نیستند.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه اختصاص ۱۵ میلیارد اعتبار برای مهار آتش سوزی کافی نیست، گفت: باید بیشترین اعتبارات و کارآمدترین مدیران و بهترین تشکیلات اداری برای سخت ترین مدیریت که مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست است لحاظ شود. غفلت از این امر مهم و حیاتی آیندگان و آینده ایران را با مسایل و مشکلات غیر قابل برگشت مواجهه خواهد نمود.

اعتماد با اشاره به اینکه کشور ایران دارای پیشینه فرهنگی دیرینه‌ای است و گذشتگان ما در تاریخ به عنوان اولین کسانی بودند که در حفاظت از طبیعت پیشقدم بوده‌اند، تصریح کرد: هر یک از آحاد ملت در برابر آنچه در این روزها در مورد منابع طبیعی و محیط زیست اتفاق می افتد باید از خود عکس العمل نشان داده و با بی تفاوتی از کنار آن رد نشوند. طبیعت برای همه است و منافع آن جهانی است. لازم است تا ندای رهبر عظیم الشأن را در طرفداری از طبیعت که در فرازهای مختلف فرمودند را به بهترین وجهی در صحنه به اجرا درآورند.

انتهای پیام