ارتفاعات «بهمرد» در آتش
ارتفاعات «بهمرد» در آتش

ایسنا/بوشهر نیمه شب گذشته ارتفاعات بهمرد طعمه حریقی شد که تا این لحظه ادامه دارد. گفته می‌شود این حادثه آتش سوزی در ارتفاعات بهمرد شهرستان دشتستان که یک منطقه گردشگری و تفریحی است اتفاق افتاده و به احتمال بسیار زیاد عامل آن انسانی بوده است. متاسفانه گردشگران و افرادی که در روزها و شب‌های تعطیل […]

ایسنا/بوشهر نیمه شب گذشته ارتفاعات بهمرد طعمه حریقی شد که تا این لحظه ادامه دارد.

گفته می‌شود این حادثه آتش سوزی در ارتفاعات بهمرد شهرستان دشتستان که یک منطقه گردشگری و تفریحی است اتفاق افتاده و به احتمال بسیار زیاد عامل آن انسانی بوده است.

متاسفانه گردشگران و افرادی که در روزها و شب‌های تعطیل به این منطقه می‌آیند اقدام به روشن کردن آتش نموده و سپس آن را در طبیعت رها و منطقه را ترک می‌کنند که به دلیل وزش باد و گرمای هوا آتش شعله‌ور شده و گسترش یافته که کنترل آن نیز بسیار دشوار است.

طی روزهای اخیر در مناطق مختلف استان بوشهر از جمله ارتفاعات دشتستان مانند بوشکان و کوه سیاه و منطقه حفاظت شده خائیز در تنگستان آتش‌سوزی‌هایی رخ داده که بعضاً عامل انسانی در آن نقش داشته است.

به گفته نیروهای مستقر در منطقه در حدود ۲۰ تا ۳۰ هکتار از اراضی منطقه درگیر هجوم آتش شده که نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی، محیط زیست و مردم محلی و دوستداران محیط زیست در حال تلاش برای مهار آن هستند. به علت کوهستانی و مرتفع بودن منطقه روند مهار آتش دشوار بوده و نیاز به توان بدنی، تجهیزات بیشتر و نیروی انسانی دارد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر نیروهای مستقر در منطقه با امکانات اولیه‌ای همچون آتش کوب، دمنده و تجهیزات انفرادی شخصی در حال مهار آتش هستند که خوشبختانه از سه نقطه کنترل شده است.

61651954 - ارتفاعات «بهمرد» در آتش

از ابتدای خرداد ماه سال جاری و با آغاز روند گرم شدن هوا نقاط مختلف کشور درگیر آتش سوزی شده است، به دلیل محدودیت امکانات مهار آتش و دشوار بودن اعزام بالگرد، نیروهای امدادی برای اطفاء حریق دچار مشکلات زیادی می شوند که یکی از این مشکلات طولانی شدن زمان آتش سوزی و تداوم آن به دلیل شرایط جوی است.

محمد درویش، فعال محیط زیست با اشاره به نقش پررنگ خطای انسانی در آتش‌سوزی جنگل‌ها و دلیل آتش‌سوزی‌های اخیر می گوید در بررسی سازمان جنگل‌ها و مراتع نشان داده‌ شده که ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها به دلیل عامل انسانی بوده و ۱۰ درصد دیگر مربوط به رعد و برق و باقی عوامل است. به‌ جرئت می‌توانم بگویم بخش زیادی از آن ۹۰ درصد خطای انسانی است. برای مثال به طبیعت می‌رویم و پس از خوردن مربا، شیشه آن را در طبیعت رها می‌کنیم، این شیشه می‌تواند تبدیل به ذره‌بین شود و آتش‌سوزی به راه بیندازد یا ته سیگار خود را به‌صورت روشن در طبیعت رها می‌کنیم و همین مسئله سبب آتش‌سوزی می‌شود. امسال وضعیت بارش‌ها بسیار خوب بوده و همین مسئله سبب شده است که گیاهان یکساله زیادی روییده شود و اکنون با گرم شدن هوا آنان خشک شدند و مستعد آتش‌ هستند.

61651950 - ارتفاعات «بهمرد» در آتش

انتهای پیام