لزوم حمایت دولت و تامین تجهیزات برای اطفای سریع آتش‌سوزی‌های جنگلی
لزوم حمایت دولت و تامین تجهیزات برای اطفای سریع آتش‌سوزی‌های جنگلی

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه طی ۷۴ روز نخست سال جاری ۲۴۰ مورد آتش‌سوزی در سطح کشور حادث شده است، گفت: بیشترین فراوانی آتش سوزی مربوط به مراتع و محیط های جنگلی واقع در استان های بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است. به گزارش ایسنا سرهنگ […]

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه طی ۷۴ روز نخست سال جاری ۲۴۰ مورد آتش‌سوزی در سطح کشور حادث شده است، گفت: بیشترین فراوانی آتش سوزی مربوط به مراتع و محیط های جنگلی واقع در استان های بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

به گزارش ایسنا سرهنگ علی عباس‌نژاد اظهارکرد: عرصه‌های جنگلی و مرتعی جزو سرمایه‌های ملی و از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند که آموزش و ارتقای آگاهی عمومی تاثیر بسزایی بر پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار در این عرصه‌ها دارد.

وی با اشاره به احتمال ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع گفت: با توجه به بارش‌های مناسب فصلی که منجر به افزایش پوشش گیاهی شده است و از طرفی فرا رسیدن فصل گرما و سهل انگاری مردم و گردشگران داخلی در حفظ سرمایه‌های ملی احتمال وقوع مجدد آتش‌سوزی در این محیط ها دور از ذهن نیست.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اهمیت رعایت نکات ایمنی از سوی شهروندان اظهارکرد: کوچکترین سهل انگاری و خطای انسانی و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزیی می‌تواند به وقوع حوادث ناگوار و ایجاد خسارت‌های جبران ناپذیر در محیط زیست منجر شود.

عباس‌نژاد با اعلام اینکه طی ۷۴ روز گذشته ۲۴۰ مورد آتش سوزی در ۱۱ استان کشور حادث شده است، گفت: با حضور به موقع و تلاش‌های شبانه روزی محیط بانان، جنگل بانان و سایر نیروهای مردمی بیشتر آتش سوزی ها مهار شده است.

وی با اشاره به موانع موجود در مهار آتش سوزی‌ها اظهارکرد: به دلیل وسعت زیاد آتش، صخره‌ای و صعب العبور بودن منطقه، شیب بالای هفتاد درجه و عدم برخورداری سازمان‌های متولی از امکانات مناسب برای مهار آتش و جلوگیری از گسترش آن، صدمات قابل توجهی به بخش عظیمی از طبیعت وارد و منجر به سرایت آن به سایر مناطق شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه برای اطفای هرگونه آتش‌سوزی احتمالی عرصه‌های طبیعی، نیروهای این فرماندهی در حالت آماده باش کامل به سر می برند، تصریح کرد: از نیمه اردیبهشت‌ماه شاهد فراوانی بالای آتش سوزی‌ها در مراتع جنوبی کشور از جمله استان‌های بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد هستیم که علیرغم برخورداری از تجهیزات هوایی برای مهار بهتر آتش سوزی‌ها با کمک و همیاری محیط بانان، جنگل بانان، نیروهای امدادی، مردمی و نیروهای مسلح، مدیریت و کنترل آتش سوزی‌ها را در حد مقدورات انجام داده‌ایم.

عباس‌نژاد با اشاره به اینکه در بحث به کارگیری نیرو به نسبت وسعت مراتع و جنگل‌های کشور با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم، اظهارکرد: در جنگل‌های انبوه شمال کشور در هر ۱۰۰۰ هکتار یک نفر و در جنگل‌های زاگرس در هر ۶۰۰۰ هکتار یک نفر نیروی فعال به کارگیری شده است لیکن با همین نیرو و امکانات کم با تلاش شبانه‌روزی در حال دفاع از منابع طبیعی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری پلیس وی در پایان اظهار امیدواری کرد: در سال جاری با حمایت دولت نسبت به تامین تجهیزات مدرن و به‌روز و اختصاص بالگرد بومی سازی شده با قابلیت حمل سبد آب، بخشی از کمبود سازمان های متولی برای اطفای سریع آتش سوزی در مناطق سخت برطرف شود.

انتهای پیام