لزوم ارائه گزارش سالانه نتایج اندازه‌گیری شاخص‌های محیط زیست تهران
لزوم ارائه گزارش سالانه نتایج اندازه‌گیری شاخص‌های محیط زیست تهران

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران بر لزوم ارائه گزارش سالانه نتایج حاصل از اندازه گیری شاخص های اجرایی محیط زیست شهر تهران تاکید کرد. به گزارش ایسنا، مجید فراهانی در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به روز جهانی محیط زیست گفت: در سال ۱۹۷۲، مجمع عمومی […]

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران بر لزوم ارائه گزارش سالانه نتایج حاصل از اندازه گیری شاخص های اجرایی محیط زیست شهر تهران تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، مجید فراهانی در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به روز جهانی محیط زیست گفت: در سال ۱۹۷۲، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قطعنامه‌ UNEP یا برنامه محیط زیست سازمان ملل را تصویب کرد و ۱۶ خردادماه روز جهانی محیط زیست نام گرفت تا مراسم این روز فرصتی برای تفکر و رفتار مسئولانه افراد، شرکت‌ها و جوامع در حفظ و تقویت محیط‌زیست را فراهم کند، شعار روز جهانی محیط‌زیست در سال ۲۰۲۰ "تنوع زیستی" اعلام شده است.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه بیماری همه‌گیر کرونا نشان می‌دهد که چگونه تخریب تنوع زیستی می‌تواند به سیستم‌های حامی زندگی انسانی آسیب برساند، اظهار کرد: هر ساله تقریبا یک میلیارد مورد بیماری و میلیون‌ها مرگ‌ومیر به دلیل بیماری‌های ایجادشده توسط ویروس‌ها رخ می‌دهد. حدود سه‌چهارم از کل بیماری‌های عفونی در انسان از حیوانات منتقل می‌شوند و مردم هنوز هم نمی‌دانند پایداری تنوع زیستی در سیاره زمین از ما در برابر همه‌گیری‌ها محافظت می‌کند. ما هم برای زندگی نیازمند توجه به حفظ محیط زیست تهران و ایران هستیم.

فراهانی ادامه داد: بر اساس بند الف ، ماده واحده مصوبه «الزام شهرداری تهران به اندازه‌گیری شاخص‌های اجرایی محیط زیست شهری» مصوب ۲۱ دی ماه ۱۳۹۲ شورای اسلامی شهر تهران به شماره ۲۱۶۸۴ ، شهرداری تهران مکلف به«تهیه گزارش نتایج حاصل از اندازه‌گیری شاخص‌های اجرایی محیط زیست شهر تهران در هر سال و ارائه آن حداکثر تا اردیبهشت‌ماه سال بعد به شورای اسلامی شهر تهران» شده است و این تکلیف مهمی است که توجه به آن برای صیانت از حق حیات شهروندان تهرانی ضروری است؛ اما متاسفانه شواهدی از اجرای آن و ارائه این گزارش به شورا جز یک مورد مشاهده نشده است.

فراهانی با بیان اینکه بر همین اساس و به منظور تاکید بر حفاظت محیط زیست شهر تهران با استناد به بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور،درباره «لزوم ارائه گزارش سالانه نتایج حاصل از اندازه‌گیری شاخص‌های اجرایی محیط زیست شهر تهران»به شهرداری تهران تذکر می دهم افزود: توجه به محیط زیست شهری و صیانت از حق حیات شهروندان و پایبندی به حفظ تنوع زیستی شهر، از جمله انتظارات همشهریان عزیزمان برای تهران است و باید این مهم مورد پیگیری شهرداری تهران قرار گیرد.

انتهای پیام