اما و اگر‌های تشکیل شورای تجارت
اما و اگر‌های تشکیل شورای تجارت

دولت به‌تازگی تصمیم به تشکیل شورای تجارت گرفته که طبق گفته کارشناسان این شورا نمی‌تواند درمانی برای مشکلات تجار باشد. به گزارش “عصر کشاورزی ” به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تجارت یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر کشوری است که با بسیاری از بخش‌های مهم دیگر همچون تولید، نیروی انسانی و درآمد‌های کشور ارتباط مستقیم […]

دولت به‌تازگی تصمیم به تشکیل شورای تجارت گرفته که طبق گفته کارشناسان این شورا نمی‌تواند درمانی برای مشکلات تجار باشد. به گزارش “عصر کشاورزی ” به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تجارت یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر کشوری است که با بسیاری از بخش‌های مهم دیگر همچون تولید، نیروی انسانی و درآمد‌های کشور ارتباط مستقیم دارد. بر این اساس حمایت از تمام افرادی که در زمینه تجارت فعالیت دارند، از مهم‌ترین وظایف دولت‌هاست، در غیر این‌صورت بسیاری از بخش‌های اقتصادی کشور با مشکل و اختلال مواجه می‌شوند. تجارت در ایران به‌دلیل واردات و صادرات گسترده‌ای که به‌صورت روزانه در آن انجام می‌گیرد، بسیار فعال است و در میان کشور‌های هم‌رده تقریباً حرف اول را می‌زند، اما این بخش نیز کم و بیش با مشکلات متعددی روبه‌رو است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که تجار در کشور با آن مواجهند، دشواری در اخذ انواع گواهی و مجوز برای انجام امور است که اخذ این مجوز‌ها هم زمان‌بر و هم هزینه‌بر است. با وجود این دولت با ایجاد انواع شورا‌ها و کمیته‌ها، اخذ این‌گونه مجوز‌ها را برای تجار دشوارتر و انگیزه ادامه فعالیت در بخش‌های مختلف اقتصاد را از آن‌ها سلب می‌کند.

میرمحمد حشمتی، کارشناس مسائل اقتصادی، در این باره اظهار کرد: تشکیل این‌گونه شورا‌ها و کمیته‌ها در زمینه تولید و تجارت نمی‌تواند دردی از تجار دوا کند، ضمن این‌که ممکن است در کار آن‌ها تداخل نیز ایجاد کند. وی افزود: دولت با تشکیل انواع شورا‌ها یک سد جدید در راه تجارت ایجاد می‌کند، چراکه فعالان این حوزه در انجام امور خود باید از فیلتر این شورا‌ها و کمیته‌ها عبور کنند. این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که دولت باید راه تجارت را هموار سازد، بیان کرد: دولت باید از تشکیل انواع شورا‌ها و کمیته‌ها خودداری کند؛ چراکه در این صورت ضمن ایجاد یک مشکل جدید برای تولیدکنندگان، هزینه‌های خود را افزایش می‌دهد.

حشمتی ادامه داد: دولت درصورتی‌که به‌دنبال تشکیل شورا در زمینه‌های تجارت و تولید است، باید در انتخاب اعضای این شورا از تولیدکنندگان و تجار بزرگ و با تجربه استفاده کند. همچنین بخش خصوصی باید خروجی‌های این شورا‌ها را اجرا کند.

وی خاطرنشان کرد: مادامی که دولت در اداره این شورا‌ها از افراد بی‌تجربه استفاده کند و تمام بخش‌های این شورا‌ها را زیرنظر خود بگیرد، هیچ موفقیتی حاصل نمی‌شود.