فاصله قیمتی میوه نوبرانه از میادین مرکزی تا مغازه چقدر است؟
فاصله قیمتی میوه نوبرانه از میادین مرکزی تا مغازه چقدر است؟

تسنیم نوشت: خرده فروشی‌های تهران قیمت‌های بالایی برای میوه‌های نوبرانه تابستانه درخواست می‌کنند به طوری که هرکیلوگرم توت فرنگی ۶۰ هزار تومان، آلو سیاه ۵۴ هزار تومان، شلیل شبرنگ ۵۲ هزار تومان، زرد آلو ۵۹ هزار تومان و گیلاس ۷۹ هزار تومان قیمت گذاری شده است. این روزها قیمت انواع میوه از باغ تا مغازه […]

تسنیم نوشت: خرده فروشی‌های تهران قیمت‌های بالایی برای میوه‌های نوبرانه تابستانه درخواست می‌کنند به طوری که هرکیلوگرم توت فرنگی ۶۰ هزار تومان، آلو سیاه ۵۴ هزار تومان، شلیل شبرنگ ۵۲ هزار تومان، زرد آلو ۵۹ هزار تومان و گیلاس ۷۹ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

این روزها قیمت انواع میوه از باغ تا مغازه و حتی میدان مرکزی تا خرده فروشی در شهرهای بزرگی مانند تهران فاصله زیاد دارد به طوری که شاهد افزایش چند برابری قیمت ها هستیم که نشان دهند گران فروشی در مغازه است.

برای خرید هر کیلوگرم موز از یک فروشگاه در میرزای شیرازی باید ۲۵ هزار تومان، گوجه سبز ۳۰ هزار تومان، زردآلو ۲۵ هزار تومان، سیب زرد ۲۸ هزار تومان، ملون ۲۱ هزار تومان، پرتقال تامسون شمال ۱۶ هزار تومان ،توت فرنگی ۳۰ هزار تومان و لیمو ترش ۵۲ هزار تومان هزینه کرد.

قیمت هرکیلوگرم زرد آلود در محله پیروزی زینتی افخم ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان، هلو ۱۸ هزار تومان، شلیل ۳۰ هزار تومان، آلو شابلون ۳۵ هزار تومان، آلبالو ۴۳ هزار تومان، موز ۲۵ هزار تومان، توت فرنگی ۳۰ هزار تومان، گوجه سبز ۳۲ هزار تومان و سیب زرد و قرمز ۱۴ هزار تومان است.

5404247 1 - فاصله قیمتی میوه نوبرانه از میادین مرکزی تا مغازه چقدر است؟

قیمت هرکیلوگرم توت فرنگی در مغازه ای در محله سعادت آباد تهران ۶۰ هزار تومان، توت سفید ۱۶ هزار تومان، آلبالو ۴۶ هزار تومان، آلو سیاه ۵۴ هزار تومان، شلیل شبرنگ ۵۲ هزار تومان، هلو ۲۹ هزار تومان، گوجه سبز ۲۶ هزار تومان،زرد آلو ۵۹ هزار تومان و گیلاس ۷۹ هزار تومان و پرتقال ۲۴ هزار تومان است.

این در حالی است که نرخ عمده فروشی انواع میوه و تره بار در میدان مرکزی میوه و تره بار به شرح زیر است.

بر این اساس قیمت هر کیلوگرم لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۵ هزارتومان، لیموترش ریز ۱۵ تا ۲۵ هزارتومان، گوجه فرنگی بوته رس۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰، فلفل دلمه سبز ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزارتومان و سیر خشک ۱۵ تا ۲۵ هزارتومان اعلام شده است.

قیمت فروش سیب زمینی۲۰۰۰ نیز تا ۴۰۰۰ تومان، پیاز زرد ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، پیاز شیری ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، ملون ۳۰۰۰ تا ۵۵۰۰تومان، طالبی ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان و هندوانه ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان اعلام شده است.

هر کیلوگرم موز ۱۳ تا ۱۸ هزارتومان، سیب قرمز ۸۰۰۰ تا ۱۲هزارتومان، سیب زرد ۹۰۰۰ تا ۱۵ هزارتومان، خیار رسمی۲۵۰۰تا ۵۰۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال و پرتقال توسرخ ۶۰۰۰ تا ۱۰ هزارتومان در میدان مرکزی میوه و تره بار به صورت عمده فروشی نرخ گذاری است.

در میان میوه‌های تابستانه نیز نرخ عمده فروشی هر کیلوگرم گیلاس صورتی ۱۲ تا ۲۲ هزارتومان، گیلاس تکدانه ۲۵ تا ۳۵ هزارتومان، گوجه سبز شمال۴۰۰۰ تا ۱۰ هزارتومان، گوجه سبز برغان ۷۰۰۰ تا ۱۵ هزارتومان، ، زردآلو کاشان ۸۰۰۰ تا ۱۵ هزارتومان، زردآلو شیراز ۲۰ تا ۳۵ هزارتومان، توت فرنگی کرج ۱۰ تا ۲۰ هزارتومان، توت فرنگی سنندج ۸۰۰۰ تا ۱۷ هزار تومان اعلام شده است.

فاصله گذاری قیمت میوه‌ها

بنابراین گزارش درحالی که نرخ عمده فروشی انواع میوه و تره بار در میدان مرکزی میوه و تره بار تفاوت بالایی با قیمت میوه ها در سطح شهر دارد؛ خرده فروشان سطح شهرمجاز هستند که محصولات خود را حداکثر با ۳۵ درصد سود خرده فروشی به فروش برسانند اما شواهد امر در بازار نشان می‌دهد که حداکثر سود خرده فروشی رعایت نمی‌شود.

فاصله قیمت میوه از باغ تا سطح شهر نیز بسیار عمیق است به طوری که هر کیلوگرم زرد آلو از باغداران حداکثر ۵ تا ۷ هزار تومان خریداری می شود اما این محصول در شهری مانند تهران به قیمت های مختلفی مانند ۲۵ هزار تومان، ۴۵ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان به فروش می رسد. البته هستند فروشنده های با انصافی که این محصول را به قیمت های متفاوت و کمتر ۱۰ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسانند.

سیب گلاب نیز که به تازگی به بازار آمده برای خرید هر کیلوگرم از آن باید حدود ۲۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان هزینه کرد درحالی که این محصول زیر ۱۰ هزار تومان از تولید کنندگان خریداری می شود.

۲۲۳۲۲۷