آلودگی نشت نفتی به دریاچه‌ بزرگی در شمال روسیه رسید
آلودگی نشت نفتی به دریاچه‌ بزرگی در شمال روسیه رسید

یک مقام ارشد روسیه گفت که گازوئیل نشت کرده از نیروگاهی در مدار شمالگانِ این کشور، یک دریاچه بزرگ آب شیرین را آلوده کرده و این خطر وجود دارد که به اقیانوس منجمد شمالی راه پیدا کند. به گزارش ایسنا،‌ تیم های واکنش اضطراری برای مهار این آلودگی که اکنون به ۲۰ کیلومتری شمال شهر […]

یک مقام ارشد روسیه گفت که گازوئیل نشت کرده از نیروگاهی در مدار شمالگانِ این کشور، یک دریاچه بزرگ آب شیرین را آلوده کرده و این خطر وجود دارد که به اقیانوس منجمد شمالی راه پیدا کند.

به گزارش ایسنا،‌ تیم های واکنش اضطراری برای مهار این آلودگی که اکنون به ۲۰ کیلومتری شمال شهر نوریلسک رسیده تلاش می کنند.

حادثه ناشی از فروریختن مخزن سوخت نیروگاه در روز ۲۹ مه در نیروگاهی در نزدیکی شهر نوریلسک است و به گفته مقام ها و فعالان محیط زیست بدترین حادثه از این نوع در مناطق قطبی روسیه است.

تاکنون حدود ۲۱ هزار تن گازوئیل رود آمبارنایا و خاک اطراف را آلوده کرده است.

محققان تصور می کنند ذوب خاک منجمد (پرمافراست) علت نشست پایه های مخزن سوخت و ریختن آن بوده باشد. قطب شمال چند هفته غیرعادی گرم را پشت سر گذاشته که می تواند از عواقب گرمایش زمین باشد.

این نیروگاه زیرمجموعه نوریلسک نیکل، بزرگترین تولیدکننده نیکل و پلادیوم جهان است.

دریاچه پیاسینو که اکنون آلوده شده حوضه رود پیاسینا است که به دریای کارا – بخشی از اقیانوس منجمد شمالی – می ریزد. این رود معمولا از اکتبر تا ژوئن پوشیده از یخ است.

بنابر گزارش اینترفکس، "الکساندر آس"، فرماندار منطقه کراسنویارسک، گفت: سوخت به دریاچه پیاسینو ریخته که دریاچه‌ای زیبا به طول حدود ۷۰ کیلومتر و طبیعتا زیستگاه ماهی ها و سایر گونه هاست.

وی افزود: مهم است که مانع ورود گازوئیل به رود پیاسینا که به طرف شمال می رود شویم و امکان این کار هست.

خبرگزاری ریانووستی نیز اعلام کرده که تیم های پاکسازی تاکنون حدود ۲۳ هزار متر مکعب خاک آلوده را جمع کرده اند.

واسیلی یابلوکوف از سازمان صلح سبز روسیه گفت: این آلودگی بی‌شک تاثیری منفی بر منابع آب، بر حیواناتی که از این آب می خورند و بر گیاهانی که در کرانه رود می رویند خواهد داشت.

صلح سبز این نشت را با فاجعه ۱۹۸۹ اگزان والدز در آلاسکا مقایسه کرده است.

دادستان های روس دستور بررسی نصب این تاسیسات بر خاک منجمد که "به خصوص آن را خطرناک می کند" داده اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید که تاخیر در گزارش کردن این حادثه باعث خشم او شده و "ویاچسلاف استاروستین"، مدیر نیروگاه بازداشت شده است.

انتهای پیام