رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: دو راهبرد اساسی وزارت جهاد کشاورزی برای سال جهش تولید کاهش واردات به‌منظور صرفه‌جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت است. به گزارش «عصرکشاورزی» به‌نقل از ایسنا، غلامرضا قوسی اظهار کرد: توسعه گلخانه‌ها، به‌کارگیری تکنولوژی نوین در مصرف بهینه آب، توسعه کشت […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: دو راهبرد اساسی وزارت جهاد کشاورزی برای سال جهش تولید کاهش واردات به‌منظور صرفه‌جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت است.

به گزارش «عصرکشاورزی» به‌نقل از ایسنا، غلامرضا قوسی اظهار کرد: توسعه گلخانه‌ها، به‌کارگیری تکنولوژی نوین در مصرف بهینه آب، توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب‌بر، توسعه و ارتقای به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین در زمینه دام، طیور و شیلات و افزایش ضریب مکانیزاسیون در بخش‌های زراعی و باغی ازجمله رویکردها برای تحقق اهداف در سال جهش تولید است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برنامه اجرایی پیش‌بینی شده در استان با توجه به رویکردهای فوق و مبتنی‌بر امکانات داخلی و مزیت‌های جغرافیایی خراسان‌جنوبی است و سعی بر این دارد که اثرات تحریمی را به فرصت تبدیل کند.

قوسی ادامه داد: توسعه روش‌های نوین آبیاری به چهارهزار و ۷۵۰ هکتار، توسعه روش‌های نوین آبیاری (در دست اجرا) به ۹ هزار و ۶۵۰ هکتار، احیاء و مرمت قنوات در سطح ۸۰ کیلومتر و انتقال آب با لوله در سطح ۷۸ کیلومتر ازجمله رویکردها در سال ۹۸ در راستای رونق تولید بوده است.

وی از تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح ۲۰۰ هکتار خبر داد و گفت: احداث استخر ذخیره آب کشاورزی در سطح یک‌هزار و ۴۰۰ مترمکعب، ایجاد زیرساخت‌ برای مجتمع‌های گلخانه‌ای در سطح ۱۴۰ هکتار و تغییر الگوی کشت در سطح سه‌هزار و ۸۴۰ هکتار ازجمله دیگر راهبردها در سال گذشته بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: تولید گوشت ماهی به میزان یک‌هزار و ۲۲۵ تن و صدور پروانه صنایع تبدیلی و تکمیلی به تعداد ۲۲۸ فقره از دیگر برنامه‌ها در سال گذشته بوده است.

قوسی ادامه داد: توجه به بیمه محصولات کشاورزی، ارائه تسهیلات اعطایی به بهره‌برداران بخش کشاورزی، حفظ کاربری اراضی کشاورزی و اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و رفع تداخل از شش‌هزار و ۱۳۹ هکتار از اراضی استان نیز از دیگر رویکردها در سال گذشته است.

وی یادآور شد: اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی در سطح ۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و واگذاری ۱۷۴ هکتار از اراضی ملی برای طرح‌های کشاورزی و غیرکشاورزی در راستای رونق تولید و ایجاد فرصت اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان ازجمله برنامه‌ها در سال گذشته بوده است.