آتش به ابیانه تاریخی رسید
آتش به ابیانه تاریخی رسید

آتش ۵۰ باغ دو منطقه‌ی «بر قه» و «سولَ لا» در ابیانه‌ی تاریخی را سوزاند و زنگ خطر را برای بافت تاریخی این شهر به صدا درآورد. عباس شاکری‌زاد ابیانه – یکی از اهالی ابیانه – در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر، گفت: شعله‌هایِ حریق در ۵۰ باغ در دو منطقه‌ی این شهر […]

آتش ۵۰ باغ دو منطقه‌ی «بر قه» و «سولَ لا» در ابیانه‌ی تاریخی را سوزاند و زنگ خطر را برای بافت تاریخی این شهر به صدا درآورد.

عباس شاکری‌زاد ابیانه – یکی از اهالی ابیانه – در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر، گفت: شعله‌هایِ حریق در ۵۰ باغ در دو منطقه‌ی این شهر روز چهارشنبه چهارم تیر، زنگ خطری بود که برای بافت تاریخی ابیانه به صدا در آمده و ابیانه و بافت تاریخی آن را در معرض خطر آتش‌سوزی بزرگی قرار داده است.

او با بیان این که ابیانه اکنون نیازمندِ اقدامات سریع و امکانات مناسب برای مقابله با چنین شرایطی است، ادامه داد: به علت تراکم زیاد درختان و وجود درختان خشک، شعله‌های آتش به سرعت در سطح باغ‌ها گسترش پیدا کرد که در مراحل اولیه، نیروهای دهیاری با کمک اهالی ابیانه، اقدام به خاموش کردن آتش کردند اما شدت آتش به حدی بود که از نیروهای آتش‌نشانی و امداد شهرستان نیز کمک خواسته شد که آتش‌نشانی‌های شهرداریِ نظنز، بادرود و کاشان به کمک نیروهای محلی رفتند.

61666596 - آتش به ابیانه تاریخی رسید

وی با اشاره به این‌که با تداوم و گسترش آتش و مشکلات بعد از آتش‌سوزی، مدیریت بحرانِ شهرستان نطنز از نیروهای بسیج، ادوات کشاورزی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران کمک خواسته و آن‌ها نیز به کمک نیروهای مستقر در منطقه آمدند، ادامه داد: با گسترش آتش، نیروهای آتش‌نشانی شهرستان شاهین‌شهر اصفهان نیز به منطقه اعزام شدند که بعد از پنج ساعت تلاش، آتش در باغ‌ها مهار شد و لکه‌گیری و جلوگیری از شعله‌ور شدن آتش تا ظهر پنج‌شنبه ادامه داشت.

61666594 - آتش به ابیانه تاریخی رسید

شاکری با اشاره به این‌که در این آتش‌سوزی، ۵۰ باغ در میان شعله‌های آتش به طور کامل سوختند و تعدادی از باغ‌های دیگر نیز آسیب دیدند، افزود: محصول عمده این باغات آلو بود که در این آتش از بین رفت و خسارت سنگینی به مردم ابیانه وارد شد. از سوی دیگر متأسفانه چند نفر از نیروهای امدادی و آتش‌نشانی در زمان عملیاتِ خاموش کردن آتش دچار آسیب‌دیدگی شدند که به مراکز درمانی منتقل شدند.

61666591 - آتش به ابیانه تاریخی رسید

انتهای پیام