تاریخ انتشار : یکشنبه 29 تیر 1399 - 20:14
کد خبر : 21975

بسته سیاستی ارز و راه‌های بسته صادرات

بسته سیاستی ارز و راه‌های بسته صادرات

آنچه این روزها در قالب بسته سیاستی و دیگر پیشنهادهای منوط به بازگشت ارزهای صادراتی مطرح می‌شود، با عرف جامعه ایران مطابقت ندارد. تأمین ارز در کشور ما ابتدا توسط دولت از طریق فروش نفت به‌صورت سالانه با رقمی معادل ۶۰ میلیارد دلار تأمین می‌شود و در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار در قالب

آنچه این روزها در قالب بسته سیاستی و دیگر پیشنهادهای منوط به بازگشت ارزهای صادراتی مطرح می‌شود، با عرف جامعه ایران مطابقت ندارد. تأمین ارز در کشور ما ابتدا توسط دولت از طریق فروش نفت به‌صورت سالانه با رقمی معادل ۶۰ میلیارد دلار تأمین می‌شود و در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار در قالب صادرات شبه‌نفتی و غیرنفتی رخ می‌دهد و هم‌خانواده کردن این دو مقوله که اساساً منفک از هم هستند، همگان را دچار خطا می‌کند.

براساس خبری که در پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق ایران آمده، نیاورانی گفت: به جرأت می‌توان گفت تمام صادرکنندگان با وجود سختی‌هایی که در شرایط تحریمی وجود دارد، ارز خود را به کشور برگردانده‌اند. حال به کمک صرافی‌ها یا کشورهای ثالث این امر محقق شده است.

اما به‌صورت ویژه در رابطه با بسته سیاستی ارزی که به تازگی اعلام شد، صادرکننده مکلف شده تا ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را از طریق سامانه نیما و ۲۰ درصد را به‌صورت نقدی از طریق صرافی‌ها به کشور وارد کند.

با درج این بند از بسته سیاستی پرسشی از بانک مرکزی و دولت مطرح می‌شود که چگونه با وجود تنگناهای تحریمی و با لحاظ تمامی امکاناتی که از آن برخوردارند می‌توانند ۲۰ درصد ارز حاصل از فروش نفت و مشتقات نفتی خود را به‌صورت نقدی وارد کشور کنند؟ نه دولت می‌تواند اعلام کند که از چه طریقی درآمد صادرات نفت خود را وارد کشور می‌کند و نه ما می‌توانیم راه و روش خود را اعلام کنیم، چون به محض اعلام عمومی آن امریکا با اعمال تحریم‌های جدید سد راه ما می‌شود.

به نظر می‌رسد تصویب چنین بسته‌های سیاستی به‌مثابه سنگی است که به در بسته برخورد می‌کند. اقدامی که پیامد آن این است که صادرکنندگان واقعی از فرآیند صادرات خارج شوند، روند صادرات قطع شده و نوسانات بازار ارز بیش‌تر شود. حال‌که کرونا بر اقتصاد کشور سایه انداخته مسئولان باید به کمک صادرات بیایند که در این شرایط تنها منبع درآمد کشور است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.