امروز: ۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۱۸:۱۹

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بزرگداشت روز جهانی تالاب در بستر تالاب خشکیده بختگان

بزرگداشت روز جهانی تالاب در بستر تالاب خشکیده بختگان

ایسنا/فارس همزمان با پنجاهمین سالگرد تصویب کنوانسیون رامسر، مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب‌ها به همت انجمن میراث ماندگار بختگان و با حضور مسئولان حفاظت محیط زیست استان فارس بر بستر خشکیده دومین تالاب بزرگ ایران، برگزار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و تقارن آن با روز جهانی تالاب ها ابراز امیدواری کرد، تشکیل این جلسه در بستر خشکیده ی تالاب بختگان، فصل نوینی برای تلاش همگانی برای احیای تالاب های استان از جمله تالاب بختگان شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس حمید ظهرابی گفت: برگزاری جلسه در بستر خشک و تفتیده تالاب در زمستان، حامل پیام بزرگی است مبنی بر اینکه جایی که در گذشته ی نه چندان دور رفت و آمد ها با قایق انجام می‌شد، هم اکنون محل برگزاری جلسه است، ببینید چه بر سر این تالاب آمده.

ظهرابی با اشاره به ارزش ها و کارکرد های تالاب گفت: ارزش هایی مانند حمایت از کشاورزی می تواند باعث تامین رطوبت در زمستان برای متعادل کردن هوا و همچنین تامین آب با کمک رطوبت درفصل تابستان به کاهش فشار گرما به کشاورزی در این فصل می انجامد.

ظهرابی به نقش تالاب ها در تنظیم سفره های آب زیر زمینی و تثبیت آلودگی ها هم اشاره و و اضافه کرد: در مطالعه ای که بر روی تالاب ارومیه انجام شد، میانگین فشار خون مردم شهرهای اطراف در حال افزایش بوده، نتیجه ای که کم تر به ذهن انسان خطور می کند، بنابراین تالاب‌ها به تداوم زندگی همه جانداران کمک می کند.

بخوانید  کاهش مصرف آب در شالیزارهای گلستان با خشکه‌کاری برنج

ظهرابی گفت: در همه جای دنیا، به ویژه کشورمان که بعضا شیوه ی بهره برداری، غیر اصولی و ناپایدار است، بهره برداری هایی که در بالا دست اتفاق می افتد، مدیران و برنامه ریزان را وسوسه می کند که بهره برداری بیشتری از منابع آب داشته باشند که طبعا نتیجه ی آن، خشکیدن و از بین رفتن تالاب ها و ایجاد کانون های عظیمی از گرد و غبار است و می تواند زندگی را در محیط های اطراف خود به مخاطره بیندازد و کشاورزی را نابود کند.

این مقام مسئول افزود: تقریبا در تمام حوضه های آبخیز کشور که انتهای آن به تالاب ختم می شود، طرح های توسعه ای کشاورزی که وابستگی زیادی به منابع آبی دارند، در حال اجرا و بهره برداری‌ست و در قالب توسعه و افزایش محصول، به عنوان ایجاد شغل و ایجاد درآمد، نتیجه ی کارآمدی مدیران و مسئولان لحاظ می شود و آنچه که در پایین دست نابود می شود شامل زمین های کشاورزی شور شده و محصولاتی که کاهش پیدا کرده و الگوی کشتی که به ناچار تغییر می کند. در اثر افزایش حرارت، شوری زمین، کمبود منابع آب را به گردن خشکسالی می اندازند و آن چیزی که خوب است حاصل مدیریت خود دانسته و آن چیزی که بد است را تقدیر می نامند، این دروغ بزرگی است که متولیان توسعه به خورد مردم داده اند.

وی خاطر نشان کرد: مطالبه و پی گیری مردم پایین دست نقشی بسیار اساسی در تامین حقابه تالاب ها دارد و اگر تالاب ها نباشد، زندگی مردم و همچنین کشاورزی در این حوضه تحت تاثیر قرار می گیرد بنابراین مطالبه حقابه، حتی به مقدار ناچیز آن می تواند رطوبت حداقلی در بستر تالاب ایجاد کند و از ریز گرد ها و گرد و غبار ها جلوگیری کند.

بخوانید  طی هشت سال گذشته انجام شد؛ افزایش ۴۰ میلیون تنی ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی

کمتر از ۱۰ درصد حقابه‌ها تخصیص یافته است

ظهرابی خواستار مطالبه گری مردم منطقه به عنوان ذینفعان با همراهی نمایندگان شهرهای حوزه تالاب که متاثر از خشکی تالاب هستند، شد و افزود: انتظار مشارکت بیشتری از مردم در موضوع، حفاظت از حقابه ناچیزی که به تالاب ها تعلق می گیرد، داریم. در دو سال اخیر که کمتر از ۱۰ درصد حقابه به تالاب تخصیص شده است، با دست اندازی های زیادی در مسیر رها سازی مواجه بودیم و علی رغم استفاده از تمام توان و ظرفیت نیروهای اجرایی خود همچنان شاهد دست اندازی بودیم که این امر جز با همراهی مردم امکان پذیر نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: بعد از سال های ۷۷ و ۷۸ که تالاب خشکیده شد، موضوع مرگ و میر پرندگان را به عنوان یکی از شاخص های مخاطرات تالاب مورد بررسی قرار دادیم، سال گذشته، اولین سالی بود که پس از مدت ها شاهد تلفات فلامینگو ها نبودیم و این نشانه ای از بازیابی کارکرد های تالاب است.

ظهرابی تلاش همدلی، همراهی و مطالبه گری مشترک به همراه تلاش همگانی برای تامین حقابه با کاهش مصرف در بالادست، را از راه حل های موجود عنوان و اضافه کرد: افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی باید از اولویت های ما به عنوان مصرف کننده ی اصلی در حوضه آبخیز باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، گفت: متاسفانه در کشور ما به ازای یک متر مکعب آب دربخش کشاورزی، کمتر از یک پنجم ارزش افزوده ایجاد می شود، بنابراین لازم است که بهره وری و استفاده ی درست از آب را ترویج ومطالبه کنیم. محیط زیست نیز به عنوان دستگاه تاثیر گذار در فرایند توسعه کشور در تلاش است، فعالیت هایی را در حوضه آبخیز جهت دهی کند که ارزش افزوده بیشتری ما به ازای آب، به عنوان عامل محدود کننده در مرکز کشورمان ایفا می کند.

بخوانید  سایه سنگین خشکسالی بر قطب کشاورزی خراسان شمالی

روزانه سه گونه گیاهی و حیوانی از زیست بوم حذف می‌شود

محمد جواد رنجبر دبیر انجمن میراث ماندگار بختگان نیز گفت: ایران به لحاظ قرار گرفتن در چهار راه جغرافیایی بین سه قاره، یکی از دَه خاستگاه مهم گونه زایی گیاهی جهان است.

رنجبر گفت: بر اساس یک پژوهش، روزانه سه گونه گیاهی و جانوری از صفحه زیست بوم زمین حذف می شود و مجموع گونه هایی که طی بیست سال اخیر از بین رفته است از مجموع گونه هایی که از ۶۵ میلیون سال قبل تا سال۲۰۰۰ منقرض شده اند، بیشتر است.

وی گفت: در ۴۵ سال گذشته سی و پنج درصد تالاب های جهان را از دست داده ایم در حالی که ارزش اکولوژیک تالابها ده برابر جنگل و بیست برابر زمین های زراعی است.

رنجبر افزود: تالاب هایی که نقش اساسی در ترسیب کربن دارند و تا ۳۰ درصد از کربن کره زمین را ترسیب می کنند در حالی که تنها ۳ درصد از مساحت زمین را به خود اختصاص داده اند.

رنجبر بیان کرد: خشکسالی ها کمابیش در طول حیات بشر بوده اند و نباید خشکیدن تالاب ها را تنها به حساب کاهش نزولات جوی بگذاریم بلکه نبود مدیریت صحیح و برداشت بی رویه از منابع آب، باعث آشفتگی محیط زیست و مرگ تالاب ها شده است.

در این آیین، فرماندار استهبان، سید علی اکبر کاظمینی دبیر شبکه تشکلهای محیط زیست و منابع طبیعی استان فارس سخنانی در خصوص اهمیت تالاب ها ایراد کردند.

به گزارش ایسنا، ۲ فوریه مطابق با ۱۳ بهمن ماه ۱۳۴۹ پیمان بین المللی حفاظت از تالاب ها و زیستمندان وابسته به آن در شهر رامسر به تصویب رسید که کشورهای عضو را ملزم به تعیین و حفظ تالاب های با اهمیت بین المللی و تشویق به استفاده خردمندانه از آن ها، می کردند. تالاب بختگان نیز تحت عنوان تالاب های نی ریز در کنوانسیون رامسر پر اهمیت تلقی و با عنوان بین المللی معرفی شده است.

بخوانید  دامداران خسارت دیده دشت آزادگان به جهاد کشاورزی مراجعه کنند

انتهای پیام

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار