امروز: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۲۳:۳۶

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

رییس جمهوری از ۹۸ کشاورز نمونه خراسان شمالی تجلیل کرد

رییس جمهوری از ۹۸ کشاورز نمونه خراسان شمالی تجلیل کرد

به گزارش ایرنا معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی در این آیین گفت: در سند توسعه استان، بخش کشاورزی به عنوان پیشران توسعه تعیین شده است از این رو این بخش در رشد اقتصادی منطقه دارای اهمیت بسیار زیادی است.

محمود قنبری اظهار داشت: نیمی از جمعیت استان در روستاها سکونت دارند و در زیربخش های کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، بر این اساس نیاز است تا آموزش و ترویج بیش از پیش مورد توجه باشد.

وی افزود: ما وظیفه داریم برای رونق کشاورزی، در کنار تولیدکننده ایستاده و از وی حمایت کنیم، کشاورزان باید برای رونق تولید از شیوه های نوین کشاورزی و آبیاری استفاده کنند تا بهره وری افزایش یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی گفت: این استان در زمینه تولید گوشت قرمز وضعیت مناسبی دارد و میزان تولید آن بیش از نیاز استان است اما هنوز در تولید گوشت مرغ و تخم مرغ وابسته به سایر استان ها هستیم.

۳۰ درصد کشاورزان برتر تحصیلات دانشگاهی دارند

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این آیین گفت: سه نفر از کشاورزان نمونه استان، برتر کشوری شناخته شده اند که ۲ نفر در زمینه تولید گندم بذری آبی و دیم و یک نفر در زمینه توسعه باغ در زمین های شیبدار برتر شده و مورد تجلیل قرار گرفت.

عبدالله یوسفی با بیان اینکه ۹۵ نفر از کشاورزان منطقه نیز به عنوان برتر استانی انتخاب شده اند، اظهار داشت: ۳۰ درصد از کشاورزان برتر استان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و ۱۲ درصد از این افراد را زنان تشکیل داده اند.

بخوانید  برداشت هندوانه نوبرانه در گلستان و چند خبر کوتاه

وی با تاکید بر لزوم کشاورزی دانش‌محور گفت: با وجود اینکه سطح زیر کشت گندم استان در سال های اخیر کاهش یافته است و از ۶۲ هزار هکتار به ۴۷ هزار هکتار رسیده است اما تولید کاهش نیافته و با تکیه بر تولید دانش محور حتی افزایش یافته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: باید تلاش کنیم تا میزان برداشت محصول از واحد سطح بیشتر شده و بهره وری افزایش یابد.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از آن در روستاها سکونت دارند.

در این استان ۸۲ هزار بهره بردار در این بخش فعالیت دارند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار