امروز: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۰۰:۳۲

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کاهش قابل توجه پرندگان تهران

کاهش قابل توجه پرندگان تهران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های موجود تعداد گونه‌های پرنده در تهران نسبت به سال‌های گذشته به دلیل آلودگی‌ها و شرایط نامطلوب محیط زیستی کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا سعید محمودی در آیین اختتامیه مسابقه بزرگ عکاسی تنوع زیستی شهر تهران که عصر روز گذشته در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم مشکلات محیط زیستی تهران را حل کنیم باید از تجربیات دنیا در حل مشکلات شهرهای بزرگ استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: نگاه به تاریخچه شهرهای بزرگ دنیا نشان می‌دهد که پس از جنگ جهانی دوم شهرها با سرعت زیادی و بدون توجه به اصول شهرسازی و استفاده از منابع، توسعه یافتند و رشد کردند و این توسعه تا جایی پیش رفت که در دهه ۷۰ میلادی جایی برای نفس کشیدن در شهرهای بزرگ اروپا باقی نگذاشت. در آن زمان تصمیماتی از سوی جامعه بین‌المللی برای تغییر برنامه‌های محیط زیستی و توسعه شهری گرفته شد، تا جایی که در دهه ۸۰ برنامه جدیدی برای توسعه شهرها با نام شهرهای اکولوژیک مطرح شد.

محمودی تاکید کرد: شهرهای اکولوژیک با هدف ایجاد بستر مناسب برای تولید کمتر کربن و مصرف انرژی کمتر در این شهرها ایجاد می‌شود و در بسیاری از نقاط دنیا در حال توسعه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع تنوع زیستی و حفظ آن، گفت: به مردمی که شهرها زندگی می کنند باید رفتار مسئولانه در قبال محیط زیست را آموزش داد و این اساس کار برنامه های آموزش محیط زیست است.

بخوانید  بارش شدید باران در ۱۹ استان کشور/کاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های موجود تعداد گونه‌های پرنده در تهران نسبت به سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است و این اتفاقی است که به دلیل آلودگی‌ها و شرایط نامطلوب محیط زیستی در تهران رخ داده است، اظهارکرد: پرندگان بایواندیکاتور زیستی هستند و هرکجا که وضعیت پرندگان مطلوب باشد نشاندهنده شرایط بهتر محیط زیست، فضای سبز و تولید اکسیژن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: بسیاری از پرندگان مانند پرستوها و چکاوک‌ها که در شهرها بودند امروزه کمتر مشاهده می‌شوند و این تلنگری است برای ما تا نگاهمان را نسبت به محیط زیست شهری تغییر دهیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شهرداری تهران با وجود تمام مشکلات، خوشبختانه موضوعات محیط زیستی را مد نظر قرار داده و محیط زیست استان تهران نیز در کنار شهرداری تهران تلاش می کند تا بتوانیم آینده بهتری به لحاظ محیط زیستی برای شهر تهران داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران،این برنامه با حضور آرش میلانی – عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران، حجت الاسلام میثم امرودی – رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، سید حمید موسوی – شهردار منطقه یک وشینا انصاری – مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران – در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار و و از برگزیدگان ١٠ اثر برگزیده و برتر این جشنواره با اهدا لوح و تندیس قدردانی شد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار