به گزارش عصر کشاورزی از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، به موجب تکلیف مقرر در ماده (۳) قانون حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی، مقرر شده آیین نامه اجرایی این قانون مشتمل بر نحوه تأمین و پرداخت وجوه مندرج در مواد (۱۳) و (۱۴) قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری به مشمولان این قانون و همچنین چگونگی پوشش بیمه ای آنها ظرف مدت ۶ ماه از لازم الاجرا شدن این قانون توسط وزارت دادگستری با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و حسب مورد سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد.

بر این اساس، وزارت دادگستری با همکاری و هماهنگی دستگاه های ذیربط، نسبت به تهیه و تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده مذکور مشتمل بر ۷ ماده و ۳ تبصره، جهت بررسی و تصویب آن در دولت اقدام نموده است.

به موجب آیین نامه یاد شده، دستگاه های اجرایی مکلفند مأموران خود شامل مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی و سایر افراد غیر از مأموران یگان حفاظت مانند مأموران اجرایی محیط زیست و منابع طبیعی (اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی) را در راستای انجام وظایف و مأموریت شان مطابق قانون در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب العلاج، نقص عضو، از کارافتادگی و حوادث نزد یکی از شرکت های بیمه گر، بیمه نمایند.

همچنین دستگاه های اجرایی می توانند علاوه بر جبران خسارات وارده توسط شرکت بیمه گر، با تأیید بالاترین مقام دستگاه و با رعایت قوانین و مقررات، به مأمورانی که در جهت انجام وظیفه مطابق قانون محتمل صدمات بدنی و ضرر و زیان مالی شده اند، کمک مالی نمایند.

بخوانید  نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی: هنرستان‌های کشاورزی احیا شود

آیین نامه اجرایی مذکور همچنین دستگاه های اجرایی را مکلف نموده به منظور کاهش خطرات و اقدامات سوء احتمالی، دوره های آموزشی لازم را برای مأموران برگزار کنند.

گفتنی است، پیشنهاد فوق، هم اکنون در کمیسیون لوایح دولت سیر مراحل بررسی و تصمیم گیری را طی می کند.