خسارت کشاروزان جنوب کرمان را جبران می‌کنیم/ ساماندهی بازار پیاز
خسارت کشاروزان جنوب کرمان را جبران می‌کنیم/ ساماندهی بازار پیاز

وزیر جهاد کشاورزی از پی گیری برای جبران خسارت کشاورزانی که در اثر سرما و طوفان شن دچار زیان مالی شده اند، خبر داد.

به گزارش عصر کشاورزی، کاظم خاوازی عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حجم خسارات وارده به حوزه کشاورزی جنوب استان کرمان به دلیل سرمازدگی و طوفان شن را از نزدیک مورد بررسی قرار دادم و معاون اول رئیس جمهور دستور خوبی در این زمینه صادر کرد.

وی با اشاره به اینکه گزارشی در این خصوص به وزیر کشور هم ارائه شده و این موضوع در هیئت دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد، ادامه داد: همچنین خسارت وارده به حوزه کشاورزی جنوب استان کرمان و گزارش این سفر را فردا در جلسه هیئت وزیران ارائه می‌کنم.

خاوازی با بیان اینکه پی گیر جبران خسارات کشاورزان این منطقه خواهم بود، بیان کرد: همچنین پی گیری های لازم برای بررسی پیشنهادات سازمان جهاد کشاورزی در هیئت وزیران و تصویب آنها در دستور کار قرار دارد.

وی بیان کرد: طبق توافق صورت گرفته با مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی مقرر شد کشاورزانی که محصولاتشان را بیمه کرده‌اند؛ معطل نمانند. همچنین به کشاورزان خسارت دیده از محل «یارانه های بخش کشاورزی» و «کمک های فنی و اعتباری» کمک شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اعتبارات خوبی در کشاورز کارت وجود دارد، ادامه داد: یکی دیگر از توافقات انجام شده برای جبران خسارت کشاورزان جنوب کرمان استفاده از کشاورز کارت است.

خاوازی بیان کرد: بر این اساس مقرر شد از محل این کارت به صورت استثنا تسهیلاتی برای کشاورزان جنوب کرمان اختصاص یابد تا از این طریق با بهره مندی از سرمایه در گردش کار کشاورزی را پیش ببرند.

وی گفت: بر اساس قول مدیر عامل بانک کشاورزی؛ اجراییات در خصوص کشاورزان خسارت دیده با تأخیر اقدام می‌کند. بنابراین تا زمان اقدام بانک می‌توانیم مشکلات را حل و خسارت کشاورزان را پرداخت کنیم.

زنجیره دام و طیور کرمان تکمیل شود

وی با اشاره به واردات مرغ مورد نیاز کرمان از استان‌های دیگر گفت: به منظور تکمیل زنجیره دام و طیور در استان مصوب شد مجوزهای سرمایه گذاری برای راه اندازی واحدهای مورد نظر داده شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: تسهیلات مورد نیاز برای راه اندازی واحدهای مرتبط با زنجیره دام و طیور از طریق بانک عامل پرداخت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص مازاد محصول پیاز و مشکلات پیازکاران جنوب استان کرمان هم گفت: به منظور ساماندهی بازار بحث پایش پیاز جنوب کرمان در وزارت خانه راه اندازی می‌شود.

وی گفت: همچنین با وزارت امور خارجه هم برای صادرات این محصول ارتباط برقرار کرده‌ایم؛ در تلاشیم بازار پیاز را ساماندهی کنیم و با اقدامات انجام شده تعرفه‌ها را به حداقل خواهیم رساند.

خاوازی از خرید تضمینی پیاز خبر داد و افزود: با وزیر راه در خصوص توزیع پیاز رایزنی در سراسر کشور خواهیم کرد تا مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه سازمان تعاون روستایی موظف به عرضه مستقیم پیاز در استان هاست، گفت: امیدواریم با اقدامات و پی گیری هایی انجام شده دیگر شاهد این شرایط تلخ در جنوب کرمان نباشیم.