سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید در شش استان کشور و وقوع رگبار و رعد و برق شدید در چهار استان خبر داده است. به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که از اواخر وقت روز جمعه (۱۷ بهمن) تا روز یکشنبه (۱۹ بهمن) وزش باد شدید تا […]

57875283 - هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در ۶ استان/ وقوع رگبار و رعد و برق شدید در ۴ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید در شش استان کشور و وقوع رگبار و رعد و برق شدید در چهار استان خبر داده است.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که از اواخر وقت روز جمعه (۱۷ بهمن) تا روز یکشنبه (۱۹ بهمن) وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت و احتمال خیزش گرد و خاک در برخی مناطق کشور دور از انتظار نیست.

این شرایط طی روز جمعه (۱۷ بهمن) در استان‌های اردبیل، گیلان، خوزستان و ایلام و طی روز شنبه (۱۸ بهمن) در ایلام، خوزستان، بوشهر و فارس و طی روز یکشنبه (۱۹ بهمن) در استان فارس پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب رسیدن به گلخانه‌ها و شکستن درختان وجود دارد. از این‌رو نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد محکم شوند و از محلول‌پاشی و سم‌پاشی نیز خودداری شود.

استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها، عایق‌بندی و محافظت از کندوها به‌ویژه در استان بوشهر، تسریع در برداشت گوجه فرنگی و صیفی‌جات در جنوب کشور و استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه‌کن شدن درخت از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

در ادامه این هشدار آمده است: باتوجه به وزش باد و حاکمیت سرما در مناطق سردسیر دامداری‌ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن در سالن‌ها اقدام کنند همچنین سالن‌های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط وزش باد اقدامات لازم را انجام دهند.

خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل وزش باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده‌های کشاورزی روی زمین، خودداری از آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به‌دلیل وزش باد شدید از دیگر توصیه‌ها است.

وقوع رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور/ احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی

سازمان هواشناسی در بخش دیگری از هشدار خود از وقوع رگبار باران با رعد و برق و احتمال تگرگ در برخی مناطق کشور طی روزهای شنبه و یکشنبه (۱۸ و ۱۹ بهمن) خبر داده است.

این شرایط جوی طی روز شنبه (۱۸ بهمن ماه) در استان‌های ایلام، خوزستان و نیمه شمالی بوشهر و طی روز یکشنبه (۱۹ بهمن ماه) در استان‌های بوشهر و فارس پیش‌بینی می‌شود همچنین احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی در هشدار خود توصیه کرده است که زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغ‌ها و مزارع با توجه به بارش‌ها انجام و از آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها خودداری شود.

انجام آبیاری در خاک‌های شور بعد از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به‌ویژه صیفی‌جات به مکان‌های مسقف، حفاظت از مزارع گوجه فرنگی استان بوشهر در برابر تگرگ، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام بارش، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها باتوجه به شرایط جوی، عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها و جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها ازجمله توصیه‌های سازمان هواشناسی برای این شرایط جوی است.

در پایان این هشدار تاکید شده است که به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی کوددهی نشود و غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی کاهش یابد. دامداران و عشایر نیز از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها خودداری کنند.

عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش و عدم استقرار ماشین‏ آلات کشاورزی روی زمین به‌دلیل بارش از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی دیگری از تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور و بارش باران و برف، رخداد مه و کاهش دید افقی، وزش باد شدید و تگرگ از روز جمعه (۱۷ بهمن) تا روز یکشنبه (۱۹ بهمن) خبر داده است.

این شرایط طی روز جمعه (۱۷ بهمن) در کرمانشاه، جنوب استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و شمال ایلام و لرستان و طی روز شنبه (۱۸ بهمن) در لرستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، البرز، قزوین و تهران پیش‌بینی می‌شود.

فعالیت سامانه بارشی طی روز یکشنبه (۱۹ بهمن) در کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال استان‌های فارس و بوشهر و غرب و جنوب غرب اصفهان ادامه دارد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال ذوب شدن برف در ارتفاعات و دامنه‌ها، افزایش حجم روان‌آب و آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، تاخیر و احتمال لغو پروازها، احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد و در مناطق مستعد جنوبی احتمال وقوع تگرگ وجود دارد. از این‌رو در سفرهای برون شهری به‌ویژه مناطق کوهستانی احتیاط و از سفرهای غیر ضروری و صعود به ارتفاعات خودداری شود.

آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی و کنترل و بازگشایی آبروها از دیگر توصیه‌های هواشناسی است.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

انتهای پیام