بهره برداران را باید به سمت استفاده از آفت کش های طبیعی هدایت کرد
بهره برداران را باید به سمت استفاده از آفت کش های طبیعی هدایت کرد

رییس سازمان حفظ نباتات: بهره برداران را باید به سمت استفاده از آفت کش های طبیعی هدایت کرد کیخسرو چنگلوایی روز شنبه همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر در آیین بهره برداری از خطوط تولید فرمولاسیون پودر وتابل آفت کش بیولوژیک بایولپ(حشره کش بیولوژیک) و تولید آنزیمی پروتئین هیدرولیزات بایوران (برای جلب و […]

رییس سازمان حفظ نباتات:

بهره برداران را باید به سمت استفاده از آفت کش های طبیعی هدایت کرد

کیخسرو چنگلوایی روز شنبه همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر در آیین بهره برداری از خطوط تولید فرمولاسیون پودر وتابل آفت کش بیولوژیک بایولپ(حشره کش بیولوژیک) و تولید آنزیمی پروتئین هیدرولیزات بایوران (برای جلب و کنترل مگس های میوه) در شهرک گلدشت کرج افزود: در زمان حاضر حدود ۲۰۰ محصول بیولوژیک کشاورزی در دنیا وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد آنها در کانادا و آمریکا مصرف می‌شوند.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر دو سوم جمعیت جهان از بخش کشاورزی امرار معاش می‌کنند، اظهار داشت: بشر از حدود ۱۰ هزار سال پیش که کشاورزی را آغاز کرد پی برد که برای افزایش بهره وری تولیدات خود چاره ای جز از بین بردن عوامل زیان رسان ندارد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه نخستین گزارش‌ها در زمینه استفاده از آفت کش ها به چهارهزارو۵۰۰ سال پیش باز می گردد، گفت: استفاده از آفت کش‌های شیمیایی در سطح گسترده و به شکل امروزی از جنگ جهانی دوم به بعد رونق گرفت.

چنگلوایی ادامه داد: بعد از جنگ جهانی دوم، استفاده از آفت کش‌های شیمیایی به دلیل کارایی بالا، ارزان بودن و دسترسی راحت به سرعت در میان کشاورزان رایج شد؛ از آنجایی که سموم و آفت کش‌های شیمیایی ضمن کنترل عوامل خسارت زا، بهره وری در واحد سطح را افزایش می‌دهند، مورد استقبال کشاورزان در سراسر دنیا قرار گرفته و همین امر باعث شد تا در برهه‌ای از زمان، توسعه تولید این نوع آفت کش‌ها در دستور کار قرار بگیرد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: استفاده از آفت کش‌های شیمیایی تا سال ۱۹۶۲ که کتابی در خصوص خطرات و زیان‌های استفاده از آنها به چاپ رسید بدون دغدغه ادامه داشت ولی از این سال در پی مطالعاتی که در زمینه ضرر و زیان های استفاده از این آفت کش ها انجام شد پی بردند که اگر آفت‌کش ها در جای خود، به میزان کافی و مطابق استانداردهای تعیین شده مصرف نشوند، می تواند برای انسان، محیط زیست و اقتصاد مخرب باشند.

وی با بیان اینکه این امر سبب شد در نحوه و میزان مصرف آنها تجدید نظر هایی صورت بگیرد، افزود: با اثبات زیان‌های ناشی از استفاده از سموم و آفت کش‌های شیمیایی، پژوهشگران حوزه کشاورزی به دنبال روش‌های جایگزین برای از بین بردن آفت‌ها رفتند تا از این طریق میزان مصرف سموم شیمیایی را کم کنند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر موفقیت‌های زیادی در این حوزه به دست آمده و پیش بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده، رقم تجارت محصولات بیولوژیک در بخش کشاورزی به بیش از ۲ میلیارد دلار برسد این در حالی است که این رقم در سال ۱۹۵۶ در حدود ۱.۲میلیون دلار و در سال ۲۰۰۵ نیز در حدود ۶۷۲ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به مزیت‌های استفاده از محصولات بیولوژیک کشاورزی ادامه داد: این محصولات سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند ضمن اینکه میزان استفاده از آنها در مقایسه با سموم شیمیایی در واحد سطح کمتر است و بهره وری کمی و کیفی بیشتری نیز دارند.

چنگلوایی در ادامه به محدودیت های کنونی در استفاده از محصولات بیولوژیک کشاورزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز اطمینان و باور درستی از نتیجه بخشی این محصولات در بین کشاورزان ایجاد نشده که این امر ناشی از عدم آگاهی و اطلاع رسانی ناکافی در این زمینه است.

وی با اشاره به اینکه هنوز بخشی از کشاورزان و نیروهای کار مهارت کافی در استفاده از این فرآورده ها را ندارند، افزود: میزان بهره وری این فرآورده‌ها به عوامل مختلفی همچون اقلیم، شرایط مصرف، فصل مصرف، تکنولوژی تولید، وضعیت حمل و نقل و امثال آن بستگی دارد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: برای افزایش میزان مصرف این فرآورده‌ها در گام اول باید کشاورزان را از خطرات ناشی از استفاده از سموم و آفت کشهای شیمیایی آشنا کنیم که در این راستا رسانه ها و به خصوص صدا و سیما وظیفه مهمی به دوش دارد.

وی گفت: در گام دوم باید آگاهی و مهارت استفاده از این فرآورده ها را در کشاورزان ایجاد کنیم تا آن ها بهره وری این محصولات را به عینه ببینند.

وی افزود: حذف یارانه برخی نهاده‌های کشاورزی از جمله کودهای شیمیایی از دیگر برنامه هایی است که برای رونق استفاده از فرآورده های بیولوژیک کشاورزی می توان اجرایی کرد.

چنگلوایی یادآور شد: تا کنون اقدامات مناسبی در خصوص حذف کودهای فسفاته و پتاسه اتفاق افتاده و امیدواریم این برنامه به صورت پلکانی ادامه داشته باشد.

آنزیم پروتئین هیدرولیزات بایوران که به منظور جلب و کنترل مگس های میوه مدیترانه ای که یکی از مهم ترین و خسارت زاترین آفات درختان میوه در تمام دنیا و همچنین ایران محسوب می شود، برای نخستین بار در کشور فرمولاسیون موثر و ارزان قیمت آن توسط شرکت دانش بنیان فناوری زیستی طبیعت گرا تولید می شود.

همچنین فرمولاسیون پودر وتابل آفت کش بیولوژیک بایولپ که حشره کشی بیولوژیک بوده در قالب مدیریت تلفیقی آفات می تواند در کنترل آفات محصولات زراعی، درختان میوه و درختان جنگلی و فضای سبز کاربرد داشته باشد.