این مراسم روز شنبه همزمان با ششمین روز دهه مبارک فجر با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار خراسان رضوی و جمعی از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.مدیرعامل پالایشگاه فریمان در این مراسم گفت: واحد تولیدکننده بنزن مورد مصرف در ارتقاء کیفیت و اکتان سوخت بنزین، با ظرفیت تولید […]

156446399 - تولید بنزن با حضور وزیر صنعت در فریمان خراسان رضوی آغاز شد

این مراسم روز شنبه همزمان با ششمین روز دهه مبارک فجر با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار خراسان رضوی و جمعی از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
مدیرعامل پالایشگاه فریمان در این مراسم گفت: واحد تولیدکننده بنزن مورد مصرف در ارتقاء کیفیت و اکتان سوخت بنزین، با ظرفیت تولید سالاه ۷۲ هزار تن در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع در کیلومتر ۴۵ جاده مشهد – فریمان واقع در جنوب مرکز استان خراسان رضوی ساخته شده است.
مهدی سنگچولی هزینه تاسیس این واحد صنعتی را هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال با ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۵۰ نفر اعلام و بیان کرد: محصول این پالایشگاه با بالاترین استانداردهای اروپایی با خلوص بالای ۸۵ درصد تولید می‌شود.
وی افزود: پالایشگاه زال پارس سال ۱۳۸۳ با هدف ایجاد پایگاهی برای ذخیره‌سازی مواد نفتی تاسیس و در راس مثلثی واقع شد که بتواند مراودات فراورده‌های نفتی با کشورهای همسایه ترکمنستان و افغانستان را صورت دهد.
مدیرعامل پالایشگاه فریمان ادامه داد: سال ۱۳۸۵ بر اساس تصمیم دولت مبنی بر ورود بخش خصوصی به عرصه ذخیره‌سازی فراورده‌های نفتی، شرکت زال پارس اقدام به ایجاد نخستین انبار نفت کوره بخش خصوصی در کشور کرد.
وی گفت: شرکت زال پارس با بکارگیری توان خود برای بهینه‌سازی فراورده‌های پتروشیمی و تولید سوخت با کمترین میزان آلودگی زیست محیطی هم‌اکنون تامین بهنگام و مستمر نفت و گاز مورد نیاز نیروگاههای شرق کشور را تضمین کرده است.

"بنزن" که در تولید صنعتی مواد و مصنوعات پلاستیکی، رزین، نایلون، روغنهای روان‌ساز، مواد رنگی، شوینده‌ها و پاک‌کنندها، سموم و انواع آفتکش و لاستیک مصنوعی بکار می‌رود مایعی بی‌رنگ اما معطر است که به سرعت بخار می‌شود و قابلیت اشتعال فوق‌العاده بالایی دارد. این ماده در بسیاری از ترکیبات همچون آسپیرین و ماده منفجره تری‌نیتروتولوئن نیز وجود دارد. همچنین افزودن بنزن به بنزین، عدد اکتان این سوخت رایج را افزایش داده و احتمال کوبش موتور خودرو را کاهش می‌دهد اما بخاطر اثر منفی آن بر سلامتی انسان مقررات سفت ‌و سختی در خصوص میزان بنزن در تولید بنزین وضع شده تا حجم آن را در سوخت به کمتر از یک درصد برساند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز ۱۸ بهمن در ادامه آخرین روز از سفر سه روزه خود به خراسان رضوی چند واحد صهعتی تولیدی دیگر نظیر کیک و کلوچه و شیرخشک را در این استان مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد.
مرکز شهرستان ۹۴ هزار نفری فریمان در فاصله ۷۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

فریمان به لحاظ وجود شهرکهای صنعتی پس از مشهد و نیشابور در جایگاه سوم این حوزه خراسان رضوی قرار دارد. هم‌اینک ۶۰ واحد صنعتی تولیدی بزرگ و دو شهرک صنعتی با سه هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این شهرستان فعال هستند.