به گزارش شنبه ایرنا، جهاد ازعور (Jihad Azour) مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این صندوق درخواست ۵ میلیارد دلار وام ایران را کماکان در دست بررسی دارد. این نخستین درخواست وام ایران از صندوق از سال ۱۹۶۲ میلادی (۱۳۴۱) به این سو است. ازعور گفت: آنچه […]

6eef129b2661373a7ab202d880245c3d00d9c120f830ad572fe104fe5a75189ada24df050bd65beb73f3d88ec85c2671 - صندوق بین‌المللی پول: درخواست وام ایران در دست بررسی است

به گزارش شنبه ایرنا، جهاد ازعور (Jihad Azour) مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این صندوق درخواست ۵ میلیارد دلار وام ایران را کماکان در دست بررسی دارد. این نخستین درخواست وام ایران از صندوق از سال ۱۹۶۲ میلادی (۱۳۴۱) به این سو است.

ازعور گفت: آنچه که ایران به آن نیاز دارد، آن است که تنش‌ها یا مسائل اجتماعی را به گونه‌ای مورد توجه قرار دهد که اطمینان یابد تدابیر حفاظت اجتماعی متناسب با محافظت از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها اتخاذ می‌شود.

وی افزود که هنوز خیلی زود است که به سیاست دولت بایدن در منطقه به‌خصوص در مورد ایران پی برد.

ازعور اوایل فروردین امسال نیز گفته بود که این نهاد پس از درخواست تسهیلات برای مقابله با کرونا از سوی ایران، در حال مذاکره با مقام‌های ایرانی برای اعطای وام است. وی در یک نشست آنلاین گفت که این نهاد در حال مذاکره با مقام‌های ایرانی است تا از نیازهای ایران و اقدامات لازم برای به جریان افتادن، آگاه شود.

پیش‌تر نیز یک سخنگوی صندوق بین‌المللی پول در پاسخ به سؤال مکتوب خبرنگار ایرنا گفته بود: ما با مقام‌های ایرانی مذاکراتی را داشته‌ایم تا درخواست آنها به صندوق برای استفاده از کمک مالی اضطراری در مقابله با کرونا را بهتر درک کنیم.

وی در پاسخ به سؤال ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به گسترش ویروس کرونا و همزمان ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران که به‌ویژه موجب اختلال در تأمین دارو و درمان مبتلایان به کرونا شده است، پاسخ صندوق بین‌المللی پول چیست؟ آیا صندوق در طرف درست خواهد ایستاد؟ افزود: گفت وگوهای میان دو طرف در روزها و هفته‌های آینده پیگیری خواهد شد.

ناصر همتی رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اواسط اسفند ۹۸ اعلام کرده بود که برای مقابله با ویروس کرونا طی نامه‌ای به رئیس صندوق بین‌المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره‌مندی از ۵ میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شده است.