فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا قرار گرفت
 فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا قرار گرفت

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور: فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا قرار گرفت به گزارش روز شنبه ایرنا از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، « عباس حاجی زاده» افزود: وظیفه تامین نهاده‌های دامی که تا سال ۹۸ به عهده وزارت جهاد کشاورزی بود از ابتدای سال گذشته و […]

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور:

فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا قرار گرفت

به گزارش روز شنبه ایرنا از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، « عباس حاجی زاده» افزود: وظیفه تامین نهاده‌های دامی که تا سال ۹۸ به عهده وزارت جهاد کشاورزی بود از ابتدای سال گذشته و با مصوبه سران قوا به وزارت صمت منتقل شد.

وی اظهارداشت: تا پیش از انتقال وظیفه تامین نهاده‌های دامی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت و در بازه زمانی ۱۶ مرداد ۹۷ ‬ تا ۵ مرداد ۹۸ ‬ مبنای قیمت واردات نهاده‌های دامی مشخص نبود و به منظور تعیین روندی مشخص برای ارزش اظهاری کالاهای وارداتی در جلسه هفتاد و نهم کارگروه تنظیم بازار به تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۹۸ که مصوبه آن در تاریخ ۱۲ مردادماه ‏۹۸ ‬ ابلاغ شد، مقرر شد میانگین ساده حسابی قیمت‌های ثبت سفارش در هر ماه پس از حذف قیمت‌های غیرمتعارف تعیین و ابلاغ شود که این مصوبه ضمن مختومه نمودن بسیاری از پرونده‌های وارداتی، برای تعداد قابل توجهی از واردکنندگان نیز ایجاد مشکل کرد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیور تصریح کرد: با توجه به اینکه نرخ واردات کالا باید توسط گمرک ارزیابی شده و پس از آن اقدامات اداری جهت ترخیص کالا صورت بگیرد تا پیش از تاریخ ۰۵/‏۰۵/‏۱۳۹۸‬ که مسئولیت تعیین تصویب قیمت وارداتی نهاده‌های دامی به کارگروه نظارت و تخصیص ارز محول شود، در برخی موارد واردکنندگان به دلیل «بیش بود» مشمول پرداخت جرایمی می‌شدند زیرا بر اساس ارزشیابی گمرک ارزش اظهاری کالا توسط واردکنندگان بالاتر از نرخ‌های مدنظر گمرک و قیمت‌های مندرج در فرم‌های ثبت سفارش بود.

حاجی زاده درباره تفاوت نرخ‌ها در فرم ثبت سفارش و قیمت‌های اظهارشده گفت: قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای جهانی ثابت نبوده و فاصله زمانی میان ثبت سفارش تا واردات این تفاوت در نرخ ثبت و اظهار شده را ایجاد کرده و موجب شده تا واردکنندگان کالاهای اساسی از سوی گمرک بخاطر «بیش بود» جریمه شوند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیش بود یکی از مشکلات اصلی واردکنندگان بود کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران نسبت به پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات و مقایسه آنها و استخراج آمار مربوطه، جلساتی با معاونت گمرک و مدیرکل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برگزار نمود و مشخص گردید برخی از شرکت‌ها روی ثبت سفارشات خود ویرایش‌هایی داشتند و لذا درخواست گردید تا تاریخ تعیین ارزش بر اساس زمان ویرایش محاسبه شود اما دبیر کارگروه تنظیم بازار در تاریخ ۲۹.‏۰۶.‏۹۹‬ به دلیل عدم حضور نماینده اتحادیه و دفاع ناقص از موضوع، نظر بر مخالفت داده‌اند که طی نامه شماره ۱۵۷۲۲۷/۶۰ مورخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ‬ ابلاغ شد.

حاجی زاده ادامه داد: پیگیری‌های اتحادیه و ارائه اسناد و مدارک دال بر عدم بیش اظهاری از سوی واردکنندگان موجب شد تا در جلسه صد و چهاردهم کارگروه تنظیم بازار مقرر شود که بررسی ارزش اظهاری کالاهای وارداتی بر اساس ارزش مندرج در تاریخ آخرین ویرایش ثبت سفارش قبل از اظهار گمرک، ملاک عمل گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد. همچنین گمرک مجاز باشد تا در بررسی و رسیدگی به پرونده‌های واردات کالاهای اساسی، مطابق ساز و کار پیش بینی شده تا سقف ۵ درصد بیش از نرخ متوسط تعیین شده در مصوبات قبلی کارگروه اقدام نماید.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: این مصوبه ستاد تنظیم بازار از تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۹ ‬ برای اجرا به دستگاه‌های ذی صلاح ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، براساس آمارها از فروردین تا پایان آذرماه امسال هفت میلیون و ۲۳۸ هزار و ۲۵ تن ذرت به ارزش یک میلیارد و ۷۷۱ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۵۶۳ دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۱۷ درصد و به لحاظ ارزشی ۱۶ درصد رشد داشته است.

در ۹ ماه امسال واردات جو، کنجاله سویا، دانه سویا به لحاظ وزنی و ارزشی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

در این مدت، ۱۱ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۴۲۱ تن ذرت، جو، کنجاله سویا و دانه سویا به ارزش سه میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۳۲ دلار وارد شد که در هم‌سنجی با پارسال از نظر وزنی کاهش پنج درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش هفت درصدی نشان می‌دهد.

همچنین میزان واردات جو از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه امسال یک میلیون و ۳۴۰ هزار و ۵۰۵ تن به ارزش ۳۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۲۷۴ دلار بود که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش ۴۷ درصدی و از نظر ارزشی کاهش ۴۹ درصدی نشان می‌دهد.

در ۹ ماهه امسال همچنین یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۸۰۸ تن کنجاله سویا به ارزش ۴۶۱ میلیون و ۷۴۶ هزار و ۲۸۰ دلار وارد کشور شد که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش ۱۷ درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش ۲۱ درصدی نشان می‌دهد.

همچنین تا پایان آذرماه یک میلیون و ۶۲۷ هزار و ۸۳ تن دانه سویا به ارزش ۷۷۳ میلیون و ۵۷ هزار و ۹۱۵ دلار وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب افت ۱۳ درصدی و کاهش پنج درصدی داشته است.