۷۰ میلیارد ریال پروژه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در کرمانشاه افتتاح شد
۷۰ میلیارد ریال پروژه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در کرمانشاه افتتاح شد

۷۰ میلیارد ریال پروژه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در کرمانشاه افتتاح شد به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «کاظم خاوازی»؛ وزیر جهاد کشاورزی ابتدا یک واحد گلخانه پنج هزار متر مربعی شامل محصولات خارج از فصل مانند توت فرنگی را در شهرستان کرمانشاه افتتاح کرد. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در این باره گفت: برای […]

۷۰ میلیارد ریال پروژه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در کرمانشاه افتتاح شد

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «کاظم خاوازی»؛ وزیر جهاد کشاورزی ابتدا یک واحد گلخانه پنج هزار متر مربعی شامل محصولات خارج از فصل مانند توت فرنگی را در شهرستان کرمانشاه افتتاح کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در این باره گفت: برای احداث این واحد گلخانه‌ای چهار میلیارد تومان شامل سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آورده متقاضی طرح و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات اعطایی، سرمایه گذاری شده است.

«نوربخش حاتمی» افزود: همچنین یک واحد گلخانه پنج هزار مترمربعی واقع در روستای «دهکبود» درود فرامان شهرستان کرمانشاه امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.

وی اظهار داشت: این پروژه با سرمایه‌گذاری سه میلیارد تومان شامل اخذ تسهیلات به مبلغ ۲ میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان و ۷۲۰ میلیون تومان آورده مجری پروژه، احداث شده است.

به گفته او، با بهره‌برداری از این گلخانه سالانه ۵۰۰ هزار گل شاخه بریده شامل گل رز تولید می شود.

وی اضافه کرد: سطح زیرکشت گلخانه های استان کرمانشاه اکنون ۴۸ هکتار است.

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از واحد جدید تولید رب گوجه فرنگی

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سفر به استان کرمانشاه، امروز از کارخانه تولید رب گوجه فرنگی به ظرفیت ۱۰ هزار تن در دشت فرامان کرمانشاه بازدید کرد.

عملیات اجرایی این واحد تولیدی از سال ۹۷ آغاز و در سال ۹۹ آماده بهره برداری شده است. این کارخانه سالانه ظرفیت خرید ۶۰ هزار گوجه فرنگی از کشاورزان را دارد.

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برای احداث این کارخانه ۷۰ میلیارد تومان شامل ۱۲.۵ میلیارد تومان دریافت تسهیلات و ۵۷.۵ میلیارد تومان آورده مجری پروژه، سرمایه گذاری شده است.

حاتمی افزود: با احداث این واحد تولیدی به صورت مستقیم برای ۶۰ نفر به صورت ثابت و ۴۰ نفر به صورت فصلی و ۱۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

به گزارش ایرنا؛ کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که با تولید بیش از چهار میلیون و ۵۷۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.